Преди 113 години тази трагедия променя света. Вижте как е свързана с Варна

©
От приблизително 2224 пътници и членове на екипажа на борда загиват 1496 души, което прави инцидента най-смъртоносното потъване на един кораб по онова време. "Титаник“ превозва някои от най-богатите хора в света, както и стотици емигранти от Британските острови, Скандинавия и други части на Европа, които търсят нов живот в Съединените щати и Канада. Катастрофата привлича общественото внимание, предизвиква сериозни промени в правилата за морска безопасност и вдъхновява трайно наследство в популярната култура.
Дори и да не сме чели подробности на катастрофата, то поне по-голямата част от хората са гледали култовия филм с Леонардо ди Каприо и е плакали не само на последните сцени, но и на свиренето на оркестъра при потъването на луксозния презокеански лайнер.
Любопитна история има с този оркестър и Варна. Една година преди трагичния инцидент с "Титаник“ - през есента на 1911 година в пристанище Варна акостира кораб, от който слиза британски оркестър. Диригент и цигулар е Уолъс Хенри Хартли. По това време той вече е известен в Европа, след като със своя бенд е кръстосвал Северния Атлантик на корабите близнаци "Лузитания" и "Мавритания". След пристигането си във Варна, оркестърът на Уолъс Хартли започва да свири в първокласния за времето си ресторант "Грозд" на входа на Морската градина. Мълвата за уменията на бенда бързо стигат до София, където музикантите са поканени да свирят в новопостроеното Градско казино в столицата. Уолъс Хартли приема работата. Именно докато свири там, той получава поканата да тръгне за Саутхемптън, откъдето да поеме ангажимента за първото плаване на "Титаник".
На борда на кораба, бендът се качва в състав от осем души. Това са Уолъс Хартли от Дюсбъри, У. Т. Брайли от Лондон, Д. Ф. Кларк от Ливърпул, Д. Л.Хюм от Дъмфрайс, П. Н. Тейлър от Лондон, Д. Ф. Удуърд от Хедингтън, френския челист Роже Брико от Лил и белгийския цигулар Жорж Кринс от Лиеж.
По-нататък историята е известна – през нощта на 14 април 1912 година "Титаник" се сблъсква с огромен айсберг и потъва, а с него и 1500 души пасажери и екипажът. Сред загиналите има поне 38 българи. В ледените води потъват и музикантите, които не спират да свирят до края. Според някои финалното им изпълнение е "Есен" от "Четирите годишни времена" на Вивалди. Други източници обаче твърдят, че бендът до последно повдигал духа на хората с популярния по онова време рагтайм.