Зала "Праистория“ в Регионалния исторически музей "Стою Шишков“ в Смолян ще бъде изцяло преобразена по проект и ще се превърне в своеобразен макет на Ягодинската пещера. Това каза за "Фокус“ директорът на музея Валентина Василева. нова зала, която да създадем музея.

"За разлика от много пъстрия и колоритен музей, какъвто е Смолянският в почти всичките си зали, тази е най-семпла. Решихме, че ще я превърнем в една то залите на Ягодинската пещера. Една голяма част от праисторическите артефакти, които музеят показва са намерени именно в тази пещера. Затова решихме да създадем атрактивна среда, която да е много привлекателна за посетителите с потапянето в една диорама, един своеобразен макет, декор на Ягодинската пещера. В нея ще могат да се видят освен ценностите, които и сега показваме и холограми изобразяващи прачовеци с тяхната дейност и бит. Ще има специална звукова и светлинна среда, която ще засилва емоциите и преживяванията. Звуци от пещерни животни също ще се чуват в залата. Ще има например макет на неосъществената целувка между сталактит и сталагмит – една от забележителностите на Ягодинската пещера. Това е същината на идеята на този проект, финансиран от Министерството на културата“, уточни Василева.

Тя отбеляза, че са работили по важни проекти през тази година. "Първият от тях беше да подновим осветлението на музея, което бе силно компрометирано. От 630 осветителни тела на луминисцентното осветление, светеха само 125. Материалната база на музея се нуждае от голямо обновяване. Не изцяло, но голяма част от залите бяха осветени със съвременно енергоспестяващо осветление. Особено сме доволни за подновената зала за временни изложби“, посочи директорът на музея.

Другият важен проект, който са реализирали тази година е "Фотоархивът на музея оживява“. "С него спасяваме фотоархива на музея, който наброява над 72 000 музейни единици – кадри, снимки, диапозитиви, които са заснети преди десетилетия на фотоленти, които времето унищожава. Има опасност да изгубим безценно богатство събирано от музея пред годините. Много сме щастливи, че можахме да закупим специална техника, с която да дигитализираме голямото фотобогатство на музея“, посочи още Василева.