Повишен интерес към Програмата за морско дело и рибарство (ПМДР) отчитат в област Добрич през последните години. Данните бяха представени на традиционната годишна среща на екипа на Областен информационен център (ОИЦ) - Добрич с представители на медиите, предаде репортер на Агенция "Фокус". За периода 2014 - 2020 г. тази програма е сред водещите за областта със 74 сключени договора, предшествана единствено от Оперативна програма "Иновации и конкурентоспособност" (ОПИК) с 534 сключени договора и Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" (ОПРЧР) със 77 сключени договора. 

Само през тази година по ПМДР в областта са стартирали 21 проекта с общ бюджет 1 998 938 лв. Общият бюджет на всички 74 договора възлиза на 18 630 706 лв. На територията на Приморска Добруджа работи и Стратегията за местно развитие на Местната инициативна рибарска група (МИРГ) Шабла - Каварна - Балчик с бюджет над 3 910 000 лв. за предходния програмен период. Изработен е каталог "Символите на историческото, природното и морско културно наследство на територията на МИРГ". Осъществени са множество обучения в различни направления - за водолази, за водни спасители на плувни басейни, водни паркове, открити водни площи и море, както и по професията "Техник по промишлен риболов и аквакултури". Създаден е Морски клуб в рибарско селище Кария в община Шабла. Предстои създаване на рибарско селище край село Крапец в същата морска община.

Сред добрите примери е стопанство в областта, което благодарение на Програмата за морско дело и рибарство разшири и модернизира рециркулационна система за есетрови риби чрез допълнителен модул за отглеждане на производители за черен хайвер. Фирмата е инсталирала мобилна пречиствателна станция, която пречиства 100% от отпадните технологични води, които могат да се използват повторно. Друг частен предприемач в областта със средства по програмата развива ресторантьорство с предлагане на собствен улов от Черно море. 

Жулиета НИКОЛОВА