Последно поколение апаратура в УМБАЛ Бургас
![Последно поколение апаратура в УМБАЛ Бургас](https://i.id24.bg/i/2443303.jpg)
©
И двата уреда заменят стари и дълго използвани апарати. Микроскопът вече се използва и миналата седмица с него бяха извършени първите гръбначни операции. С-рамото предстои да бъде пуснато в експлоатация скоро. Комбинацията им ще подобри условията, при които работят лекарите и ще направят операциите по-щадящи за пациентите. Основните предимства на С-рамото са дигиталният образ в реално време, което помага на хирурзите да видят какво се случва в тялото и да правят по-прецизни операции, с по-малък риск от усложнения. Той е способен да дава качествени изображения с по-ниски дози радиация, т.е. намалява се вредното облъчване. Апаратът е мобилен – може да бъде преместван в различни зали.
"Целият екип е удовлетворен от апаратурата, която технологично ни доближи до най-съвременните неврохирургични операционни. Имахме такава необходимост, защото операциите в УМБАЛ Бургас се увеличават всяка година и сме благодарни на ръководството на болницата за инвестицията в нашите умения", коментира д-р Стефан Шишков, началник на Отделението по неврохирургия.
На последният Есенен медицински форум УМБАЛ Бургас представи анализ и тенденции на неврохирургичните операции в региона. Изследвани са 5 лечебни заведения с отделения по неврохирургия за петгодишен период. Данните са красноречиви – за последните пет години броят операции се е увеличил двойно – от 2391 на 5051. 41% от всички операции се извършват в УМБАЛ Бургас, а останалите проценти се поделят между други четири болници. През този период през УМБАЛ Бургас са преминали 5698 пациенти с черепно-мозъчни травми, а всяка от останалите болници е поела средно между 156 и 2200 случая.
Миналата седмица неврохирурзи от УМБАЛ Бургас представиха доклад на Втората международна конференция по вертебрология и Шестата международна конференция по спинална хирургия на тема: "Неврохирургичните операции в България в областта на спиналната хирургия за 7 годишен период - 2017-2023 г.".
Вертебрологията е едно от най-новите направления в съвременната медицина. Произлиза от латинското понятие "vertebra" – прешлен. Гръбначните заболявания се срещат все по-често и обхващат все по-сериозен дял от активното население на света. Болките в кръста, гърба, врата, са чест спътник на съвременния човек. Вертебрологията се фокусира именно върху тези страдания и обединява усилията на различни специалисти - физиотерапевти, невролози, неврохирурзи, ортопеди, рентгенолози, ревматолози, стоматолози, кинезитерапевти, рехабилитатори.