Посещенията в пещерата Магура, край Белоградчик, се извършват по нов есенен график, предаде репортер на "Фокус“. От 1 октомври в пещерата туристите могат да влизат с екскурзовод в делнични дни-съответно сутрин в 10:00 и 12:00 ч. и следобед-в 14:00 и 16:00 ч., уточняват от община Белоградчик. В събота и неделя и празнични дни, когато потокът от туристи е по-голям, влизането в пещерата на групи ще става на кръгъл час, както е през летните месеци.

Пещерата се намира в северозападна България, на 17 км. от Белоградчик. Издълбана е във варовиковата Рабишка могила (461 м. надморска височина). Тя е една от най-големите пещери в страната-обща дължина на откритите досега галерии е около 2500 м. Състои се от главна галерия и три странични разклонения. Според геоложки проучвания образуването на пещерата Магура е започнало преди около 15 млн. години. В една от залите са разкрити праисторически рисунки, издълбани в скалата и изрисувани с прилепно гуано (тор). Фигурите изобразяват танцуващи женски силуети, танцуващи и ловуващи мъже, маскирани хора, животни, звезди, оръдия на труда, растения. Рисунките датират от различни епохи - епипалеолит, неолит, енеолит, начало на раннобронзовата епоха. Слънчевият годишен календар от късния неолит, открит там, е най-ранният слънчев календар, открит досега в Европа. Той е изрисуван по стените на залата светилище и на него са отбелязани поне 5 празника, както и 366 дни. Магурата е обявена за природна забележителност през 1960 г. Температурата в пещерата е 12 градуса целогодишно. Най-посещавана от туристи е през лятото, уточняват от община Белоградчик.

Пещерата притежава едни от най-богатите по форма и размери образувания - сталактити, сталагмити, сталактони, синтрови джобчета, пещерни бисери, "пещерно мляко". С внушителни размери впечатлява "Големият сталактон" с височина над 20 м и диаметър на основата 4 м. "Падналият бор" пък е най-големият сталагмит в изследваните български пещери с дължина над 11 м и диаметър в основата 6 м.

Пещерата се използва и за производството на шампанизирано вино, което отлежава при естествени условия, сходни с тези, използвани при производството на френско шампанско.

Белоградчишките скали и пещерата Магура са световен природен феномен, който всяка година се посещава от близо 100 000 туристи. В годините туристопотокът в Белоградчик непрекъснато се увеличава и превръща градчето, скалите, крепостта и пещерата Магура в желана туристическа дестинация. За това помагат и организираните мащабни културни прояви и фестивали. Разнообразни и атрактивни са и предлаганите туристически услуги и атракции - летене с балон, разходка с електрически колелета, джип или АТВ-та, разходка с драконови лодки в единственото в България безотточно езеро - Рабишкото, яздене, дегустация на местни кулинарни специалитети, вина и ракии и др