Поредно световно признание за дейността си получи Националната секция на CIOFF България. С това се похвали директорът на организацията Емил Павлов, предаде кореспондент на "Фокус“. Той припомни, че през 2010 година CIOFF България бе една от първите 36 неправителствени организации в света и първа у нас, които получиха акредитация към Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО за опазване на Нематериалното културно наследство на човечеството.

Този статут беше обновен за нов 3-годишен период. Предложението за продължаването бе разгледано и одобрено през проведената през декември 18 сесия на МПК на ЮНЕСКО в Касане, Ботсвана, като Официалното писмо беше получено преди дни.

Едно от основните направления в дейността на ЮНЕСКО е културният сектор, който се занимава с признаване важността от цялото наследство, включително материалното и нематериалното, и подчертава значението на културното разнообразие за устойчивото развитие на човечеството. През 2003-а ЮНЕСКО прие Конвенция за опазване на нематериалното културно наследство. Това нематериално културно наследство, предавано от поколение на поколение, се пресъздава постоянно от общностите и групите в зависимост от тяхната обкръжаваща среда, тяхното взаимодействие с природата и тяхната история и формира чувството им за самобитност и приемственост, като по този начин способства за насърчаване на уважението към културното многообразие и творчество на човечеството.

CIOFF® България чрез Международен фолклорен фестивал Велико Търново, който ще отбележи своето 26-то издание през месец юли 2024 година, представя на своята публика елементи от Представителния списък на ЮНЕСКО на шедьоврите на нематериалното културно наследство на човечеството, като Аржентинското танго, Мексиканските Мариячи, Турските Дервиши, Музиката на традиционната Маримба от Коста Рика, Танцът SAMAH от Индонезия, Традиционни танци от Южна Корея, Перу и много други.

Така ще бъде и това лято от 20-ти до 27-ми юли на сцената на Летен театър Велико Търново.