Финализирани са дейностите по проект "Устойчива екологично-културна валоризация на минни и кариерни обекти в трансграничния регион" с акроним: "Terra-Mine", финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество “ИНТЕРРЕГ V-A Гърция - България" 2014-2020 г.“ в Мадан. Това съобщиха от Общината.

Основната цел на проекта е валоризирането на мини и кариери в гръцко-българския трансграничния район и превръщането им от места на традиционните занаяти и професионална дейност в атрактивни и действащи места за посещение, както за местното население, така и за посетители.

Закритата минна изработка в град Мадан е трансформирана и обособена в подземен минен музей "Сполука“. На обекта са поставени камери, извършени са възстановителни и обезопасителни работи и е изградено подходящо осветление.

Проектът е уникален в сферата на минния туризъм, заяви кметът на Община Мадан Фахри Молайсенов. По думите му, подземният минен музей “Сполука" е единствен на Балканите. Цялото трасе е направено с релсов път, за да се използва рудничен транспорт за достигане до експонатите.

Кристална зала "Родопски кристал“ e ремонтирана и освеженa, а всички експонати са подредени тематично и са специално осветени. Изградена е и рампа за хора със затруднено придвижване за по-лесен достъп до залата.

Според кмета на Община Мадан Фахри Молайсенов, Кристалната зала “Родопски кристал" е единствена по своето естество в света.

 По проекта са изпълнени още дейности, свързани с ремонт и рехабилитация на "Музей по минно дело и рудодобив" - Мадан, облагородяване на прилежащата територия в района на музейните съоръжения, обезопасяване на "Пещера Шаренка" и превръщането и в туристически обект.

Кметът на Община Мадан Фахри Молайсенов сподели, че замисълът на проекта е да провокира максимален брой туристи да посетят тези единствени по рода си атракционни места в града, които нямат аналог.