Възстановка на една много бележита сцена от историята на България, ще бъде разиграна във Варна. Това е обявяването на Съединението на Княжество България и Източна Румелия, научи единствено "Фокус" от свои източници.

Тържествената церемония се подготвя тайно, макар че ще бъде грандиозна. Към момента се водят разговори с двама известни актьори, които да влязат в ролята на княз Александър I Български.

Макар и далеч от събитията, историята поверява на Варна много значима роля. Морската столица (тогава градът наистина е бил морска столица - тъй като тук през лятото е бил владетеля) е първото населено място в България, от където е провъзгласено Съединението.  

То е извършено на 6 септември 1885 г. в Пловдив и слага край на изкуственото разделяне на българската държава, наложено от Берлинския договор от 1878 г. Подготвено от Българския таен централен революционен комитет, то е осъществено чрез военно-революционна акция. Румелийското правителство и генерал-губернаторът Гаврил Кръстевич са свалени. Създадено е временното правителство под председателството на д-р Георги Странски, което тържествено обявява присъединяването на областта към Княжеството под скиптъра на българския княз.

По това време княз Александър Батенберг е в двореца си Сандрово (кръстено на него - на италиански Сандро е умалително на Александър) край Варна. На 6 септември сутринта монархът получава телеграма, подписана от временното правителство, в която му съобщават за провъзгласяване на Съединението и го молят да дойде незабавно в Пловдив и да поеме управлението.

Князът, който е очаквал Съединението да бъде обявено след средата на септември, е изненадан от събитията, но след двучасов размисъл решава да приеме народната воля.

Около 13 часа той пристига с файтон във Варна, следван от гвардейците от личната му охрана. Отправя се направо към телеграфо-пощенската станция, която тогава се помещава на втория етаж в сградата на градския съвет и има отделен вход откъм градската градина.

От Варна княз Александър Батенберг изпраща няколко телеграми до д-р Странски. В първата го моли да се запази редът и тишината в страната до пристигането му в Пловдив, а с втората съобщава, че заминава за Търново, откъдето официално ще провъзгласи Съединението. След това назначава д-р Странски за свой комисар в Румелия, а майор Николаев за главнокомандващ на румелийските войски.