Под мотото "Не на войната“ стартира ХХIХ-ият Международен детски великденски фестивал в Босилеград, съобщиха организаторите. Босилеград посреща своите приятели, участници от Молдова, България, Северна Македония и Сърбия. Сдружение "ГЛАС“, главният организатор на фестивала съобщи, че през тази година формата на фестивала и съпровождащата културно-забавна програма се завръщат в своя традиционен вид. Последните две години покрай ограниченията от Ковид пандемията програмата на фестивала е била доста намалена и изготвена спрямо условията.

Организаторите на Фестивала оповестиха, че през тази година няма да се организират онлай Конкурси, като изцяло ще се възстанови традиционния формат и фокусът отново ще са самите състезания за най-здраво яйце в двете категории (от 5 год. до 8 клас и за подгряващите от 3 до 5 години), и избора за най-хубаво и най-оригинално Великденско яйце. Участниците, гостите и жителите на Босилеград ще имат възможност да се насладят и на богата културно-забавна програма през трите празнични дни. В съботния ден децата ще имат екскурзия до Рилски манастир и Благоевград, а по-късно през деня ще вземат участие в първия етап на състезанията за най-здраво, най-хубаво и най-оригинално Великденско яйце. Предвиден е и празничен концерт на Музикален Център – София, вечер на рок, джаз, поп и латино ритми!

В неделния ден продължава вторият етап от заявките на децата за участие в състезанията, официалното откриване е от 12.30 часа на главната сцена в училищния двор със съпровождаща културна програма. В 13:00 часа – започват състезанията за най-здраво Великденско яйце. Празничният гала концерт ще бъде с участието на Фолклорен танцов ансамбъл "София – 6“ . В понеделник предстои финален етап от състезанието (64 финалисти) в голямата зала на Културния дом в Босилеград. Предвидена е и културно-забавна програма. По програма, в 13.30 часа ще има избор за най-оригинално и най-хубаво боядисано великденско яйце и последващо награждаване на победителите на фестивала.

Международният детски Великденски фестивал в Босилеград е добър пример как една спонтанна инициатива от далечната 1994 г., благодарение на любовта, ентусиазма и отдадеността може да се развива и да се превърне в събитие от наднационално значение, което показва, че и малки общности като в Босилеград, отдалечени от големите центрове и събития, съществуват и с гордост пазят своите български обичаи, традиции и култура.