В Кюстендил бяха отбелязани 140 години от кончината на митрополит Иларион Ловчански и Кюстендилски, предаде репортер на "Фокус“. В храм "Свето Успение Богородично“ беше отслужена архиерейска заупокойна молитва от техни преосвещенства Велбъждският епископ Исаак и Белоградчишкият епископ Поликарп. Присъства и духовният надзорник на Софийска епархия Негово Високопреподобие архимандрит Евтимий. На молитвата присъстваха народният представител Христо Терзийски, областният управител Александър Пандурско, зам.-кметовете на Община Кюстендил Кристиян Иванчов, Росица Плачкова и Венцеслав Терзийски.

"Спомняйки се днес и говорейки за него ние се радваме, че Бог не е забравил своя народ, изпратил му е такива като него архиереи които да го просвещават, да го пробуждат от съня в който тогава мало и голямо беше потънало. Като се успокояваше, че е добре това кой каквото има. Но той искаше не доброто, а още по-хубавото за нашия народ. Честите сме и радостни сме, че в нашата епархия имаме погребан такъв великан на духа, на благочестието, на желанието за човешки свободи на верния народ. Трябва да бъде горд Кюстендил с това, че има като основа на своето духовно житие, социално и политическо такъв бележит пример“, каза в проповедта си Белоградчишкият епископ Поликарп.

Той посочи, че винаги трябва да си спомняме за митрополит Иларион, да бъдем достойни негови чада, негови последователи. Да знаем и помним неговия идеал, да бъдем пример като него за настоящите и идващите поколения.

Последва панихида и поклонение на гроба на митрополит Иларион, който се намира в притвора на катедралния храм.

Присъстващите се отправиха към Възрожденското училище. В залата му беше представена изложба за живота и делото на духовния водач на Кюстендил. Тя беше открита от директора на Регионалната библиотека София Пейчева. Гостите можеха да видят фермана за учредяването на Българската екзархия, издаден от султан Абдул Азис през 1870 година. Ферманът триезичен – български, турски и гръцки. На фототипното издание е маркиран и член 10 от фермана, където се споменава и създаването на Кюстендилската епархия. Във витрините са разположени фотокопия от кореспонденцията на митрополита. "Изключително ценни и интересни. Източници не само за неговите живот и дело, а и за обществения, политическия, религиозния и културния живот на нашия град“, каза София Пейчева.

В оригинал са показани събраните писма, които Иларион е изпращал и получавал по време на пребиваването си в Кюстендил. Те са част от свещеническата библиотека на храм "Свето Успение Богородично“ – Кюстендил.

Вторият оригинален документ е първата печатна книга на новобългарски език.

Публична лекция във връзка със 140-годишнината от кончината на Иларион митрополит Ловчански и Кюстендилски беше изнесена от директора на Регионален исторически музей - Кюстендил Валентин Дебочички. Той говори за живота и делото на Митрополита.

"Имам честа да разкажа малко повече за живота и делото на епископ Иларион Ловчански и митрополит Кюстендилски. Неговият житейски път е твърде трънлив, твърде противоречив и изпълнен с много превратности. Същевременно с това житейският път на епископ Иларион отразява в пълна степен сложността, спецификата, възходите, паденията на българската църковна борба за независима Българска църква, водена през целия деветнадесети век“, каза Валентин Дебочички.

Главен асистент д-р Светозар Ангелов от Център "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" изнесе лекция за храма, в който е погребан митрополит Иларион, а именно възрожденската църква "Успение на Св. Богородица“.