Интересни снимки бяха публикувани във фейсбук групата "Акция фото Пловдивъ", видя "Фокус". Групата е създадена с цел, всеки да може да публикува снимки от историята на Пловдив през годините. В случая става въпрос за снимка, която показва все още съществуващото Марково тепе до бул. "Руски". 40-годишните и нагоре пловдивчани помнят част от него, както и процесите на разрушаването му, но по-младото поколение си няма и представа за него.

Марково тепе е седмото тепе на Пловдив. Името му се свързва с народния епос за Крали Марко.

Съществуват няколко легенди за името на Марково тепе. Според една от тях в далечни времена Крали Марко яздел коня си Шарколия край Пловдив, когато чул някъде в далечината вопли и ридания. Изкачил се на върха на висок хълм, огледал се и видял три синджира роби. Кипнал Крали Марко, извадил сабята си и пришпорил коня си. Конят скочил на един по-нисък хълм и от силния удар копитата му направили четири дупки в скалата, а коремът му – една по-голяма между тях. Тези дупки са личали на върха на хълма преди да бъде разрушен. Не е известно дали са били с естествен произход или следи от тракийско светилище.

Разрушено е в период от края на XIX в. до средата на XX в., а от сиенитните му скали е направен по-голямата част от паважа за улици в Пловдив. През 2005 година строителен предприемач предлага построяване на 60-етажни кули-близнаци, но проектът е отхвърлен. През 2016 г. на мястото на Марковия хълм е построен магазинът Мол Марково Тепе.

Павета от разрушеното Марково тепе положени по пловдивските улици са символично "Седмият хълм“.

На същата страница пловдивчанка пък е публикувала снимки с все още съществуващата къща пред централния вход на Мола, която също по-късно беше съборена.