Проектът се подкрепя от ЮНЕСКО и ще се популяризира във всичките 18 страни, които членуват там, съобщи председателят на Занаятчийската камара в Пловдив Тони Симидчиева. Кръгла маса, в която ще вземат участие всички регионални занаятчийски камари в страната ще обсъдят проблемите си в опита да запазят занаятите в чистия им вид. Ще бъде изготвен един общ документ, в който това ще се опише, за да се обсъдят и законодателни промени. Симидчиева изтъкна ,че за съжаление в момента у нас могат да се видят много народни носии, които са "кич“ и не кореспондират със съответните национални традиции при изработването на костюмите.
По проекта ще бъде изработен професионален сайт на Занаятчийската камара в Пловдив, ще бъдат организирани и безплатни работилници за деца и възрастни, както и майсторски класове в Сопот, Калофер и Карлово. Проектът е едногодишен. Той е финансиран със 114 000 лева, 89000 лева от които са от Фонд "Култура" и останалите от Регионалния център на Юнеско, посочи още Симидчиева.
Зам.- км
"Изключително се радвам да видя един оператор като пловдивската занаятчийска камара, която е най-добре развитата в страната“, каза Панов. Той съобщи и още дейности по проекта, които ще популяризират дейността и, като изработването на три филма и 18 видеоматериали през социалните мрежи, които ще отидат и за членовете на ЮНЕСКО.
"Това е още една крачка напред, за позиционирането на Занаятчийската камара и за да бъде тя още по-разпознаваема. Работим ръка за ръка за това“, добави зам.-кметът.