Иван Стоянов представи в зала основните акценти и мерките за действия, като крайната цел е да се намалят под 35 годишно дните с превишение на фините прахови частици, предава Plovdiv24.bg.
"Исторически ден за Пловдив, защото се очаква, че ще доведе до добри резултати. Новата програмата е като старата, която произведе недобри резултати. На комисия казаха: в старата – въведохме зони за ниски емисии, в новата – ще ги реализираме. В София вече има зони, забравиха и делата, слагат им нови измервателни станции, има облекчения в градския транспорт. Този документ се превръща в проформа написан документ. Исках да видя смелите решения, не ги виждам. Не виждаме достатъчно проактивни действия за измерването, за уредите и още много теми, липсва амбицията, липсва хъса, с който да се справим с този проблем" - заяви Добромира Костова от ПП-ДБ.
Ресорният заместник-кмет Иван Стоянов изброи какво е включено в програмата: изпълнение на мерките за подмяна на печките, саниране за над 20 милиона, подписан договор за калните петна, нови 2-3 мобилни измервателни станции за Пловдив, както и още 2 отремонтирани стари станции. "Г-жо Костова, не е хубаво да се обвинява на границата на лъжата, защото това е заблуда, което казвате. Споменавате София, но нека не отричаме това, което се прави в Пловдив. Призовавам за обективизъм и оценка и проактивни действия и от ваша страна" - отговори вицекметът.
Екологът Стефан Шилев, съветник от ГЕРБ, каза че София не е България, тъй като бюджетът на столицата е 3 милиарда, и отбеляза че мерките, предложени от ПП-ДБ са включени в програмата, но са дефинирани по друг начин. "Чистотата на въздуха е кауза за здравето на хората, която трябва да е над стадионите, над ПУП-овете. Поради тази причина всички трябва да работят за опазване качеството на въздуха" - призова той.
От групите на "Съединени за Пловдив" и "Браво, Пловдив" адмирираха програмата и заявиха, че ще я подкрепят.
Слави Георгиев, който тематично се появи със зелено сако заради тази точка, заяви, че програмата е добра, широкомащабна и обхваща много неща. "Една програма сама по себе си е идейна проекция. Дебатът до момента е само пожелателен. Готови ли сме да направим големия скок, всички заедно, да имаме чист въздух? Не сме готови, защото ще се сблъскаме с действителността.
Готови ли сме да затворим за автомобили централна градска част? Имаме ли пешеходни улици в кварталите? Има ли бюджет ОП "Градини и паркове" да може да залеси с прахоулавящи устойчиви видове? Готови ли сме да стоварим цялата данъчна тежест върху дизеловите автомобили и старите над 8 г., както е в цяла Европа? Ако не сме готови, няма да постигнем нищо, казвам го, защото съм свидетел на приемане на много програми. Ако не сме готови, всичко, което си говорим, си остава на микрофон" - заяви в изказването си юристът. И не на последно място подчерта, че мръсният въздух не спира до табелата на Пловдив и, когато Пловдив свети в червено, селата в съседните общини също са в червено и там циркулира също мръсен въздух.
Кметът отговори, че трябва да има завишаване на нормативната база и глобите за строежите. "Постоянно имам обаждания: "Имам глоба, да я намалим". Ние казваме: "Не!" Инспекторатът винаги е откликвал на такива сигнали. Процесът е дълъг, не виждам как обществото ще приеме резки мерки, но трябва да вървим в тази посока, ще се радвам да направите предложения, да ги обсъдим и да приемем" - заяви Костадин Димитров.
Георги Колев отбеляза, че дебатът се провежда в отсъствието на пловдивските депутати. "На държавата икономическият тигър не й е важен. По данни на АПИ, 2 млн. автомобила влизат в Пловдив. Държавата трябва да се намеси да развърже този центростремителен трафик, както от Бургас изведоха трафика, защото трябва да отидем на море" - заяви той.
От изказването на Владимир Славенски стана ясно, че в Пловдив има 50 000 печки на твърдо гориво, като допуска да са много повече. Славчо Атанасов припомни ключова реплика от близкото минало: "Ти нямаш пари, какви решения ще взимаш?". "Същото казвам и аз – програмата е чудесна, но истината е в бюджета, той ще определи дали нужните средства ще бъдат отделени за подобряване на екологията в града. Неслучайно се повдигна въпроса за депутатите – те са изключително важни и, ако не се разграничават по партийна линия, това е цяла парламентарна група, това е голяма мощ, да свършат малко работа по София. Несериозно е да се сравняваме със столицата" - каза бившият кмет на Пловдив.
Веселин Маневски от ГЕРБ отново настоя за оставки на шефовете на контролиращите институции, защото не си вършат работата.
Независимият съветник Яшар Асан пък заяви, че столипиновци още малко ще търпят тази незаконност в Пловдив Столипиново да се превърне в бунище и никой да не прави нищо. "Г-н кмете, намерете пари, малките деца са болни, нуждаят се от целия общински съвет, един път да дойдете да видите каква миризма е. Институциите трябва да вкарат ред. Имам процедурно предложение – прекратяване на дебатите, наслушахме се на поети и т.н. аз ви желая щастие и успех" - заяви Асан.
Точката за Програмата за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на община Пловдив и Планът за действие за периода 2025-2029 г. беше приета с 40 гласа "за", 7 "против" и 0 "въздържал се". След гласуването съветниците се оттеглиха на 10-минутна почивка.
Приемането на Програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух на територията на община Пловдив и Планът за действие за периода 2025-2029 г. предизвика сериозен диспут в пловдивския общински съвет. Заместник-кметът по екология