Пламен Панов: Пловдивските музеи се представиха повече от отлично през годината
©
"Пловдивските културни институти се представиха повече от отлично! Поздравявам ръководствата им, обръщам се с благодарност към екипите на четирите музея, Градска художествена галерия – Пловдив, ОИ "Старинен Пловдив" и НБ "Иван Вазов" за техния висок професионализъм, всеотдайност и неуморен труд! Огромна отговорност е да работиш и да посвещаваш ежедневно усилията си в името на популяризирането и опазването на културно – историческото наследство на Пловдив!
Не мога да не подчертая с гордост, че с привлеченото финансиране ще бъдат изпълнени много важни дейности, свързани с консервация и реставрация на движими културни ценности, закупуване на оборудване за фондохранилища и реставрационни лаборатории на музеи и художествени галерии, създаване на временни и мобилни изложби, образователни програми, проектиране, изграждане и обновяване на постоянните експозиции на музеи и художествени галерии и др.", коментира заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов.
Практика е в края на всяка календарна година да се прави обобщение на резултатите, на постигнатите успехи и да се очертаят приоритетите за следващата година. Отминаваща 2024 година беше много успешна за пловдивските музеи, галерията, Старинен Пловдив и Библиотеката както по ръст на реализирани приходи, така и по отношение на привлеченото финансиране по проекти.
Ето и с какво могат да се похвалят заслужено пловдивските културни институти:
Регионалният археологически музей – Пловдив отчита 7 спечелени проекта. Първият проект "Теренни археологически проучвания на обект "Тракийски селищен център от VI – V в. пр. Хр.", до с. Васил Левски" е на стойност 50 000 лв., финансиран от община Карлово. Той е за провеждане на археологически разкопки и документиране на археологически обект "Тракийски селищен център от VI – V в. пр. Хр.", с. Васил Левски, община Карлово и е възможност за развиване на туризма в региона. Вторият проект " Теренни археологически проучвания на обект "Пещерно жилище – пещера Чая", м. Янчовица, гр. Чепеларе е на стойност 35 000 лв., финансиран от Община Чепеларе. Средствата са за археологическо проучване, провеждане на археологически разкопки и документиране на археологически обект "Пещерно жилище – пещера Чая", м. Янчовица, гр. Чепеларе.
Проучването и социализирането на проекта е възможност за развиване на туризма в региона. Третият проект "Редовни теренни археологически проучвания и теренна консервация на обект "Тракийски селищен център от VI – V в. пр. Хр.", до с. Васил Левски, община Карлово" е на стойност 55 000 лв. и е финансиран от МК за археологически разкопки и включва провеждане на редовни теренни археологически проучвания и теренна консервация на обект "Тракийски селищен център от VI – V в. пр. Хр.", до с. Васил Левски, община Карлово. Проучването и социализирането на проекта е възможност за развиване на туризма в региона.
Четвъртият проект Теренни издирвания – "Археологически обекти в землища на гр. Пловдив и селата Войводиново, Скутаре и Рогош, община Марица" е на стойност 18 183 лв., с финансиране от МК за провеждане на теренни издирвания – "Археологически обекти в землища на гр. Пловдив и селата Войводиново, Скутаре и Рогош, община Марица". С регистрирането на археологически обекти в АИС – АКБ се обогатява картата и информацията за археологическото наследство на България. Петият проект: "Магията на Долнослав" е на стойност 29 050 лв., финансиран от МК, е за реализиране на временна изложба "Магията на Долнослав" с каталог към изложбата.
Научното издание е богато илюстрирано и двуезично (английски и български език). С проекта се популяризира колекция "Долнослав", като някои от културните ценности се представят за първи път пред широката публика. Изложбата засяга и представя всички сфери на човешкия живот в периода на праисторията. Атрактивният кът за снимки е красиво оформен. За снимките, желаещите имат възможността да се облекат в дизайнерски рокли, специално ушити за проекта и вдъхновени от праисторическата антропоморфна керамика. Шестият проект "Обновяване на постоянната експозиция на РАМ – Пловдив и въвеждане на съвременни технологии за работа с публики" е на стойност 150 147 лв., финансиран от МК.
Средствата са за обновяване на постоянна експозиция и надграждане на жична и безжична интернет мрежа в сградата на музея. Предстои обновяване на постоянната експозиция на РАМ – Пловдив, като ще се въведе и нов продукт – аудио гид за възрастни, деца и хора с намелен слух. С реализирането му, музея ще предизвика интереса на публиките от всички възрасти, подобрявайки достъпа до експозицията си. Надграждането на интернет мрежата в музея е пряко обвързана с въвеждането на аудиогида. Седмият проект "С грижа за движимите културни ценности – оборудване на Лаборатория за КРР към РАМ – Пловдив" е на стойност 42 370 лв., с финансиране от МК.
Предстои обновяване и модернизиране на Лабораторията за КРР към РАМ – Пловдив. Годишно РАМ – Пловдив консервира и реставрира хиляди движими културни ценности. Поддържането на Лабораторията е сред основните приоритети на музея при проучването и опазването на археологическото ни наследство и при реализиране на регионални, национални и международни изложби. Проектът е от съществено значение не само за РАМ Пловдив, но и за по-малките музеи в Южна България, които нямат възможност да разполагат със собствени лаборатории.
С реализирането на дейностите ще се подобри опазването на богатия фонд на музея, много от експонатите на който представляват национално богатство. Проектът е насочен към закупуване на оборудване за реставраторските ателиета, което ще подобри значително материалната база на музея и ще създаде възможности за по-бързо и ефективно обработване на артефактите.
Регионалният природонаучен музей – Пловдив е спечелил 3 проекта с финансиране от Министерство на културата. Първият проект "Модернизиране и осигуряване на достъпна среда до фондовете на РПНМ гр.Пловдив е на стойност 49 829,47 лв. Дейностите са насочени към оптимизиране на условията за съхраняване на движимите културни ценности, което е основа за функционирането на всеки музей. Една от целите е създаването на специфичен софтуер за управление на фондовете и осигуряването на добри условия за съхранение на ДКИ. Предвижда се закупуване и поставяне на модерни музейни шкафове за фондохранилищата на музея.
Вторият проект "Музеят- часове за знания и общуване с природата", на стойност 50 000 лв. е за осъществяване на разнообразни мобилни интерактивни експозиции в партньорски училища и детски градини, както и в открити пространства около музея, създаване на интерактивна среда за предаване на знания и активното им възприемане от посетителите, възможност за общуване с природата, както и образователна програма за хора с увреждания от Център за хора с увреждания.
Третият проект "Въвеждане на иновативни технологии за подобряване на визуалното представяне на културните ценности от постоянната експозиция на РПНМ гр. Пловдив" е на стойност 152 332,98 лв. и предвижда поставяне на киоск система на всички движими културни ценности в експозицията и подмяна на осветлението при гръбначните животни. Проектът има за цел да въведе иновативни технологии за подобряване на визуалното представяне на природните образци в постоянната експозиция.
Регионалният етнографски музей – Пловдив е спечелил 2 проекта, отново с финансиране от Министерство на културата. Проектът "Светът на ютията"- постоянна експозиция с характер на открит фонд на улица "Съборна" 20, Филиал на Регионален етнографски музей - Пловдив е на стойност 159 602,20 лв. Насочен е към създаването на постоянна експозиция с характер на открит фонд в новото експозиционно пространство на РЕМ – Пловдив и включва разработка на съвременен дизайн за по-ефективно представяне на колекциите пред посетителите.
Той е продължение на предишен проект на РЕМ-Пловдив, свързан с изготвянето на концепция и художествено-пространствено оформление на постоянната експозиция, която вече притежава тематико-експозиционна документация. Вторият проект "Мобилна изложба "Жив (от) тъкан" е на стойност 23 588,99 лв. и предвижда създаване на мобилна изложба, която ще представя колекции от котленски килими. Целта е да се популяризират уникалните тъкани и културното наследство, свързано с тях, пред по-широка аудитория.
Регионалният исторически музей - Пловдив е спечелил един проект за "Оптимизиране на условията за съхранение на ДКЦ във фондохранилищата на РИМ - Пловдив". Финансирането е в размер на 37 196,25 лв. по последната сесия на МК. Предвидено е закупуване на шкафове, изработени по поръчка, за съхранение на движими културни ценности от хартия - писма, снимки, документи, книги. Предвидено е и изграждането на библиотечни шкафове, в които да бъде подредена част от библиотеката на институцията, включваща много редки и ценни издания.
Предвидени са още пирамида за оръжия, необходима за правилното съхранение на ДКЦ- оръжия, с които музеят разполага; UV стерилизатор за книги, както и сгъваеми стълби за достъпване на културните ценности, които са разположени в горната част на шкафовете за съхранение. Материалните и нематериалните активи, осигурени по проекта, ще се използват дългосрочно във фондохранилищата на музея.
Те ще обезпечат една от основните дейности на културната институция - опазване и съхранение на ДКЦ, за голям период от време и ще улеснят работата на музейните специалисти. Проектът надгражда два предходни спечелени проекта по същата тема и ще подобри материалната база и условията за съхранение на ДКЦ във фондохранилищата.
Градска художествена галерия – Пловдив е спечелила финансиране по 5 проекта. Първият е за албум "Избрано от фонд "Графика на Градска художествена галерия – Пловдив", финансиран от МК, на стойност 24 480 лв. за издаване на албум с художествени творби от богатия графичен фонд на ГХГ – Пловдив.
Вторият проект "Материали, необходими в консервационно-реставрационните процеси, извършвани в ателието по реставрация на ГХГ – Пловдив" е с финансиране отново от МК на стойност 14 938.28 лв. Включва закупуване на нужните за разнообразните консервационно-реставрационни дейности материали в ателие по консервация и реставрация към ГХГ – Пловдив, ул. "Гладстон" № 32.
Третият проект: "Емил Стойчев на 90 години" е за организиране на изложба в изложбена зала "2019", в периода 18.06.2025 г. – 18.07.2025 г. , с финансиране от Община Пловдив, Компонент 1 – "Фестивали и значими събития", на стойност 3 700лв. Четвъртият проект "Ние във Венеция.
Ретроспекция на българските участия във Венецианското биенале 1910 – 2024 " ("Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 – 2024") е за 68 900.00 лв., финансиран от Национален фонд "Култура", собствено участие - 17 300.00 лв. и е за организиране на изложба в галерия "Капана", в периода 13.12.2024 г. – 20.02.2025 г.
Петият проект е от сесия на МК и е на стойност 16 212 лв. за закупуване на нуждите на разнообразните консервационно-реставрационни дейности, материали и оборудване за ателие по консервация и реставрация към ГХГ – Пловдив, с цел подобряване на професионалната дейност.
ОИ "Старинен Пловдив" е привлякъл финансиране по 2 проекта. Първият "Нишки във времето: градски текстил" е финансиран от Национален фонд "Култура", на стойност 30 000 лв. Това е проект за изследване, опазване, предаване, популяризиране и валоризиране на текстила като особена пресечница на занаят и продукт, на майсторлък и предаване на занаята на идните поколения, на нематериалното и материалното културно наследство.
Дейностите обхващат идентифициране, опазване и дигитализиране на движими културни ценности от сбирката на ОИ "Старинен Пловдив" и изработване на схеми, тюториали и видео-материали, проучване на архивни материали за автентични материали и техники на изпълнение, разработване на лекции, запознаващи с историята на градския текстил, създаване на обучителни материали и презентации, фото и видео-заснемане на технологията за производство на декоративни елементи за традиционни градски текстили, проучване на спецификите и съвременните приложения в областта на етно-модата и използването на традиционни практики в съвременния дизайн, провеждане на лекции и работилници със студенти и ученици от ПГКИТ "Д-р Иван Богоров" и ПГО "Ана Май", модно ревю, разработване на сайт и печатно издание, популяризиращо резултатите от проекта. Партньори са: Фондация "Стойна Кръстанова", АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив, ПГКИТ "Д-р Иван Богоров", ПГО "Ана Май", КСУ "Олга Скобелева".
Вторият проект "Изпълнение на консервация и реставрация на Възрожденска баня в къща "Д-р Стоян Чомаков", ул. "Съборна" №18, е по отворена покана за целева финансова подкрепа в областта на консервацията и реставрацията на недвижимите културни ценности, към МК и е в размер на 106 611,23 лв. Проектът предвижда консервация, реставрация, експониране и социализация на възрожденска баня в къща "Д-р Стоян Чомаков", включително коридор и помещения от самата възрожденска сграда.
Проектното решение не променя помещенията и функционалните връзки помежду им, интериорът подлежи на реставрация, възстановяват се изписвания, щукатурна пластика, мраморни елементи и др. Възстановява се покривът на пристройката. Предвижда се допълнение на съществуващите инсталации - климатична, осветителна, силнотокова. Предвидено е и ново експозиционно осветление и мерки за подобряване на енергийната ефективност чрез подмяна на външните крила на дограмата по модел и растер на съществуващата, като се поставя стъклопакет.
Регионална народна библиотека "Иван Вазов" – Пловдив е привлякла финансиране от МК по 4 проекта. Първият проект "Клада БГ за ресурси и технологии за българско езиково и културно наследство" е на стойност 58 374 лв. и е за а хонорари, командировки, оборудване и др. изследователски разходи.
Вторият проект "Развиване на уменията на библиотечните специалисти в Пловдивска област" е на стойност 8 959 лв. и е за провеждане на обучителни курсове, кръгли маси, консултантска помощ. Третият "Отпечатване на книга "По следите на българската книга" е на стойност 4 000 лв. и е за отпечатване на 3-ти национален колоквиум за създаването на отдел "Специални сбирки". Четвъртият проект "Технологично обновление на РНБ "Иван Вазов" е на стойност 74 940 лв. и е за закупуване на техника и софтуер.
"Използвам възможността в навечерието на най-светлите празници – Коледните да пожелая на всички работещи в пловдивските музеи и техните семейства здраве и благоденствие! Продължавайте да бъдете нашата "жива памет", връзката между минало, настояще и бъдеще. И нека в храма, наречен "Музей" да идват все повече деца и млади хора, които да поддържат и предават знанията, историята и ценностите на поколенията след нас", каза още заместник-кметът Пламен Панов.