Зелената система на Пловдив отново стана обект на обсъждане в пловдивския общински съвет. От група съветници на "БСП за България" отправиха и официално питане до градската администрация.  

"Зелената система на Пловдив се формира, от паркови елементи, включващи хълмовете, по-големите зелени площи, крайречната зони на р. Марица, така и от множество малки градини, пръснати неравномерно из градската територия. Тук характерно място заемат гробищните паркове, т.нар. "ботаническата градина“, озеленяването в жилищните комплекси и частните имоти, както и уличното озеленяване.

Нека не забравяме, че градинските и паркови зони, тяхното поддържане и развитие, допринасят за изграждане обликът на града ни. Зелената система оказва влияние, както на условията живот и труд, така и на чистота и запрашеността в града ни. Зелената система дава и пряко отражение и на здравния статус на пловдивските граждани.

Да припомним също така, че в началото на работата на настоящия общински съвет, ние от "БСП за България“ чрез питане, изразихме своята тревога за общото състояние на трите природни забележителности на територията на гр. Пловдив, а именно: "Хълм на Освободителите“; "Младежки хълм“; "Данов хълм“ и защитена местност "Нощувка на малък корморан“, както и за инвестиционните намерения в посочените територии, които дават отражение, както върху сиенитните скали, така и върху транспортно-комуникационната структура в зоните.

Уважаеми господа, промените в климата са видими. Липсата на ясно изразени сезони, повишена средно дневна температура, намалени валежи са факт. Това са процеси, които налагат поредица от малки крачки днес, които ще дават своето отражение след години. Съвременните изисквания за комфорт на живот изискват реални действия по отношение на зелената система на гр. Пловдив, в пълната и цялост.

Въпреки усилията, които е полагала и полага Общината през годините, постигнатите успехи в тази посока, има още много какво да се направи. Поради тези причини Ви отправяме следните, според нас, актуални въпроси:

Има ли доклади за изпълнените до момента дейности залегнали в плановете за управление на природните забележителности "Хълм на Освободителите“; "Младежки хълм“; "Данов хълм“ и защитена местност "Нощувка на малък корморан“?

Какви са предвидените средства от община Пловдив за 2024 година и по какви проекти ще бъдат насочени те, така че цитираните три природни забележителности и една защитена местност, да са устойчиви и с по-благоприятно отношение към климата и средата на живот в града ни?

Има ли одобрени планове за развитие на гробищните паркове в Пловдив по отношение благоустройството им и озеленяването им? Какви са конкретните стъпки за тяхното изпълнение през 2024 година?

От гледна точка на Община Пловдив, какво е фактическото състояние на Ботаническата градина? Каква е възможността и желанието на администрацията, тя наистина да се превърне в едно знаково място за града, място за рекреация и прекарване свободното време, както и част от туристическите маршрути?

Какво се случва с т.нар. "паспортизация“ на едроразмерната улична растителност и въобще на зелените зони в града ни? Свидетели сме на падащи сухи дървета и клони при всяка буря, които застрашават живота и здравето на хората.

Има ли проекти и визия за благоустройството и поддържането в добър вид на входно-изходните артерии на града ни? Първите впечатления от града ни, не са от най-лицеприятните. Видимо е наличието на стари, изсъхнали дървета, буйна растителност, да не говорим за боклуците.

На основание чл.33 от СМСМА и чл.81, ал.2 от Правилника за организацията и дейността на Пловдивския общински съвет, желаем да получим писмен отговор, който да бъде огласен устно и писмено на следващо заседание на Общински съвет Пловдив.

С уважение: арх. Костадин Палазов, Минка Сърнешка, Илия Гатев, инж. Калин Милчев, общински съветници ППГОС от "БСП за България“