Петко Чирпанлиев №1 в бюлетината за кмет на Асеновград: Селата в Aсеновградко са изоставени за инвестициите на общината
©
Опитах се през това време да обиколя колкото е възможно повече населени места из асеновградско. Видях и чух много проблеми, хората са активни и позитивни, но искрено очакват промяна в общинската власт. Защото се чувстват предадени и като второстепенни части на общината. Имах срещи в Червен, Долнослав, Тополово, Новаково, след това Козаново, Златовръх, Избеглий и Конуш.
И продължавам още със срещите, общината ни има 27 населени места, всяко според нуждите си чака внимание, обещание и реална промяна. Нямаше село, откъдето да си тръгна без проблеми на местните, изключително като инфраструктура най-вече.
В Избеглий си чакат с нетърпение пътя за Болярци, в Тополово имат не търпящи отлагане проблеми с т.нар. права вода, там загубите по водната инфраструктура са 50%, чака се инвестиция в нов сондаж за ново допълнително водохващане, в Златовръх каналът е обрасъл критично и едно внезапно преливане ще отнесе половината село, селата имат масово проблеми със стените на канали или речни колита, които са компрометирани с пропуквания или провиснали участъци.
Кметовете на селата в един глас се оплакват от пълна липса на чуваемост откъм общинския кмет и екипа му. Няма комуникация с тях, особено ако са от друга политическа сила, обещания и нищо след тях получават години наред. Покрай пандемията, горивата и инфлацията асеновградските села критично останаха с нарушени транспортни връзки през обществения превоз, за осветление е мечта да се мисли там.
Ваши конкуренти ще се опитат да Ви оборят, че това не е вярно, че има инвестиции по селата. Вие имате ли конкретни данни за Вашите твърдения?
Разбира се, че имам. Още в началото на предизборната кампания си дадох дума, че ще водя коректна кампания и всяка критика ще почива единствено на факти. Така ще постъпя и сега. Направих си труда да проверя публичния отчет на досегашния кмет на Общината и кандидат за следващ мандат, д-р Христо Грудев от ПП ГЕРБ за инвестициите по години.
Данните, които ще цитирам, са именно оттам. За цялата 2023 година, или по-точно за деветмесечието й, са описани дванадесет улични благоустроявания за община Асеновград като сред тях има точно четири улици по селата. От тях две в Тополово, основно бордюри и тротоарни настилки, в Бачково единствена улица "Освобождение“ с 246 м тротоари и асфалтиране на 432 кв. метра и в Нареченски бани настилка от бетонни павета 246 кв. м.
А за цялата 2022 година точно десет улици по всички села общо са благоустроени, според същия този списък. Как трябва да се чувстват хората по селата ни и кметовете им там какво самочувствие да имат?
Според Вас какви са основните слабости в инвестициите на Асеновград, след като току-що приключилият мандат в общината го отчита като много успешен?
Не съм от хората, които ще отричат постигнатото. Всеки има право на прочит за извършеното през мандата. Но аз си мисля, че позитивизмът в отчета на приключилия мандат е в повече от реалното. А и за мен не всяко усвояване на средства, бюджетни трансфери или проектни финансирания са качествени, ако не променят градската среда и начина на живот в Асеновград и по селата.
Мандатът на ПП ГЕРБ 2019-2023 година си приписа ца свои успехи много от инвестициите, които са започнали в предходни мандати или просто са част от национални програми и Асеновград е включен в тях. В този смисъл те щяха да се случат без значение кой управлява в момента, защото заслугата въпрос на обстоятелствата.
Така напр. благоустрояването на ЖК "Запад“, изграждането на втория етап на регионалното депо с инвестицията за сепариране и компостиране, пречиствателната станция за отпадни води и още, и още от големите вложения тръгнаха от предходния управленски мандат и са част от определените тогава зони за въздействие. А това, че Асеновград ще кандидатства за ново улично осветление или електробуси не е заслуга на точно този управленски мандат, просто Асеновград е част от инвестициите по Националния план за възстановяване.
Много е грозно в официален кметски отчет да прочетем и как общинска администрация давала финансова подкрепа в социалната сфера за над 300 000 лева. Истината е, че това е регламент на Общинския съвет и съветниците одобряват тези помощи, а нуждаещите се хора подават молби за тази помощ. Как това ще е заслуга на кмет и администрацията му, да се твърди това е непочтено. Такива некоректни самопохвалвания правят впечатления и не трябва да се приемат без реакция.
Какво ви предстои оттук-насетне?
Кампанията продължава, за мен е важно да имаме колкото е възможно по-голяма избирателна активност, както и максимално коректна надпревара на платформи, лица и идеи. Асеновград наистина заслужава най-доброто управление от всичките налични кандидатури и аз вярвам, че то ще бъде разпозната правилно.