Над 1000 страници е обвинителният акт срещу петима общопрактикуващи лекари от Пловдив. Ход на разпоредителното заседание не беше даден, тъй като адвокатите поискаха време да се запознаят с материалите от досъдебното производство, предава Plovdiv24.bg.

Подсъдими по делото са Найден Пъджев, Веселин Станчев, Атанас Джамбазов, Велислав Николов и Илияна Драганова. Четиримата мъже са обвинени за това, че за периода 27.02.2023 г. до 26.06.2024г. в условията на продължавано престъпление, в съучастие, Пъджев като извършител, Станчев, Джамбазов и Николов като помагачи, умишлено улеснили го чрез предоставяне на данни на лица /пациенти, на които издали направления за физиотерапия и рехабилитация, използвал пред РЗОК Пловдив документи – месечни отчети, съдържащи амбулаторни листове с невярно съдържание относно извършени прегледи, назначени физиотерапевтични процедури и вторични прегледи от лечебно заведение, изцяло изплащани от РЗОК. 

Найден Пъджев получил без правно основание чуждо движимо имущество собственост на НЗОК с намерение да ги присвои, като имуществото е в големи размери. Веселин Станчев, Велислав Николов и Илияна Драганова са обвинени и за това, че на неустановени дати в периода 20.07.2024 г. – 21.07.2024 г. в гр. Пловдив, гр. Хисаря, с. Царацово и с. Горна махала, подбуждали лица пред надлежен орган на властта по досъдебното производство устно и писмено съзнателно да потвърдят неистина, като дадат показания, че са ползвали медицински услуги и са посещавали център по физиотерапия.

Заради документната измама на Здравната каса е нанесена щета в размер на 309 000 лева. Подсъдимите изявяват желание да възстановят изцяло сумата. Към момента вече са издължили 120 000 лева. Ако се върне цялата сума, може да се сключи споразумение, каза пред Plovdiv24.bg прокурорът по делото Димитър Костов.

Наказанието, предвидено в закона, е от 2 до 8 години. Обвиняемите са неосъждани и въз основа на това дали ще възстановят цялата сума ще се преценява какво наказание ще поиска държавното обвинение. 

Обвиняемите са на свобода срещу парични гаранции и упражняват професията си. След арестите Здравната каса е отнела правата им, но те обжалват и докато няма окончателно решение няма проблем да работят.