Пчеларският сектор в страната има няколко основни проблема, каза през журналисти Надежда Митева, чиято семейна ферма бе отличена за "Пчелар на годината в България за 2022 г.“, предаде репортер на "Фокус“.

"Сред най-големите проблеми пред сектора като цяло е замърсяването с химически продукти и това, че държавата не може да се пребори с нерегламентираното пръскане с химически препарат. На второ място е това, че не се упражнява достатъчно надежден контрол върху пчелните продукти, които се продават. Скоро излезе голямо проучване, според което доста голямо количество, може би около 20-30 % от меда, който се продава на европейския пазар, всъщност не произхожда от пчели. Пробите са много скъпи и трудно се правят, но това също е основен проблем пред сектора. Другите проблеми са наши вътрешни, като заболявания по пчелите, с които се опитваме да се борим“, поясни Митева.

Тя посочи, че цената на меда в Смолянско е 18-20 лв. за килограм. По думите й, тя е поносима за хората, тъй като пазара я определя. "Ние поставяме цена, която би покрила нашите разходи и когато клиентите са готови да я платят означава, че е справедлива. Цена под тази би довела до затваряне на част от пчелините в Родопите, защото тук за добив на стоков мед, трудно може да се говори. Стоков мед може да се добие в Родопите от много малко пчелини, за които разходите са колкото за един голям пчелин и това е причината за много скъпия мед в Родопите“, обясни Митева.

Тя уточни, че тяхната ферма добива мед в ниските части на Средна гора и тук в Смолян и крайната цена е с разлика около 2,5 пъти, защото разходите на едното и другото място не са несравними.

Надежда Митева поздрави всички пчелари с днешния празник и пожела на тях и на любителите на меда и пчелните продукти много здраве и св. Харалампий да ги пази и да помага на всички.