Пазарджиклии вече не трябва да пътуват до Пловдив за операция на очите
© МБАЛ-Пазарджик
"Очно отделение получи два нови апарата от най-висок клас. Единият е операционен микроскоп, а другият е апарат за измерване на биометрични данни на окото, което има голямо значение най-вече за имплантирането на лещи, когато се говори за операция на катаракта, може да се определя и преднокамерния ъгъл. което има значение при глаукомите", обяви началникът на отделението д-р Доньо Донев.
"Офталмологичният операционен микроскоп e на най-добрата световна марка Carl Zeiss, модел LUMERA 700. Тази съвременна апаратура ще ни позволи да получаваме перфектния образ на окото и да виждаме най-фините му детайли", поясни д-р Донев.
С новия микроскоп по прецизно ще се извършват операции на доброкачествени и злокачествени образувания на клепачи, роговица, лещи, вътрешно перде(катаракта).
"Неща, които с този микроскоп се виждат с друг не могат да бъдат забелязани", допълни офталмологът д-р Васил Димитров. "Това е най-добрият инструмент, който образно казано ние можем да използваме в работата си", убеден е специалистът.
"Това, че разполагаме с такъв микроскоп, дава възможност на хората от Пазарджишка област да не пътуват до Пловдив, София или други големи градове, а да идват при нас, защото им предлагаме същото ниво на техника и квалифицирани специалисти", заяви д-р Донев.
"Оптичният биометър също е производство на световния лидер Carl Zeiss, модел IOL-MASTER 700. За една секунда този апарат е способен да направи изчисленията, за които иначе е необходимо повече време за заснемане, и те са много по-точни и могат да се направят и при сравнително напреднали пердета, които с други апарати не могат. Тези измервания се използват в най-голяма степен за изчисляване каква леща да бъде имплантирана", обясни д-р Димитров. Той е категоричен, че вече разполагат с апаратура, с която може да се направят всички необходими изследвания с най-модерна техника и да се пристъпи към операция.
"Подобни измервания досега се правеха на два апарата и беше необходимо поставянето на упойка в окото и контактна сонда, а данните които се получават, не са толкова точни, за да знаем каква диоптрична леща да сложим. Идеята е не само да се борим за премахване на тъмнината в окото, а да премахнем и диоптри", коментира д-р Донев.
Д-р Доньо Донев и д-р Васил Димитров благодариха на изпълнителния директор, д-р Красимир Темнилов, и ръководството на МБАЛ-Пазарджик за новата апаратура. Те са убедени в предимствата на тази съвременна техника и се надяват, че и много пациенти на отделението съвсем скоро ще ги разберат и ще се възползват от тях.