Даниил посочи, че предстои и обществено обсъждане по темата. Целта е този въпрос да се дискутира и да се разсеят страховете на някои хора, недоумението и незнанието на някои от тях.
"Предметът така или иначе присъства. Има одобрена програма, учебно съдържание – един път седмично. При въвеждането на предмета като редовен, също се предвижда изучаване веднъж седмично. Този път за съдържание, одобрено от МОН, е извървян“, каза българският патриарх.
По думите му в момента при някои директори и преподаватели има субективно отношение към предмета и те не информират родителите, че има възможност той да се изучава от децата им. Не искат да отделят от бюджета на училището за лекторски по тези часове, предпочитат да насочат родителите към други предмети.
МОН е разрешило, включило е в свободноизбираемите предмети религията, но на местно ниво директорите, според вижданията им, пренебрегват този предмет, не информират родителите и се оказва, че много малко деца го изучават.
Когато този предмет влезе в редовната програма, родители които не изповядват никаква вяра, ще може децата им да учат етика , да получат общ поглед към предметите на вярата. Ще имат алтернатива. Самият предмет ще попълни едни необходими знания.
"Днес казваме, че Църквата ни е запазила в тъмните векове на робството. В момента живеем пак в такива тъмни времена. Колко хора страдат от насилие, колко хора се чудат какво да правят в живота си?“, допълни патриарх Даниил.
По думите му целта на предмета е не да натрапи вярата на някого, защото вярата е нещо изключително лично, но да се даде необходимата и точна информация. Предметът ще даде знания на децата, ще им покаже начинът, чрез който трябва да се гледа на света.
Чуйте повече в аудиофайла към новината.
Работна група с представители на Светия синод и Министерство на образованието и науката прецизира и детайлизира нещата относно въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в училищата. Пред "Фокус“ в Кюстендил Негово Светейшество Софийски митрополит и патриарх Български