Парк или джунгла? Голяма част от Морската градина във Варна не е разчиствана над 20 години
©
По данни на Уикипедия паркът във Варна е с големина приблизително 820 декара, което означава, че над една осма от него е непроходима джунгла.
Вчера служители на предприятието започнаха санитарна резитба в изоставените парцели – близо 80 на брой. Звеното продължава разчистването от саморасли храсти по посочените парцели, в изпълнение на 6-месечен график.
Дейностите започна от Зоопарка и ще продължи на север до края на Морската градина. След като бъдат отстранени самораслите храсти, ландшафтните архитекти ще могат да достигнат до едроразмерната растителност и да оценят нейното състояние. Ако има сухи и опасни дървета, ще бъде издадена заповед за отсичането им. В такъв случай веднага ще бъде изработена компенсираща програма за залесяване с нови дървесни видове, обясни Стоян Аргиров.
По думите му, с дейностите по разчистването, отделните територии на Морската градина ще добият вида на историческото ядро на парка и градината ще стане още по-привлекателно място за отдих. Положителен ефект ще има и върху състоянието на ценните дървесни видове в градината. Успоредно с тези дейности Общината ще реновира и осветлението на алеите, каза още той.
Служителите на ОП "Управление на проекти и озеленяване“ се подготвят за ежегодното пролетно-лятно зацветяване, а в Морската градина вече тече рутинна поддръжка, след като бяха отстранени щетите от бурите през ноември и от езерото под алпинеума бяха извадени паднали при урагана дънери и дървета, допълни директорът на предприятието.