За двадесет и първи път в с. Гела се провежда Гайдарското надсвирване. Най-големият гайдарски празник в Родопите започна вчера и продължава до неделя, 4 август. Хиляди гости се очакват на събора в родопското село, което известно с гайдите и всяка година привлича много туристи от цялата страна и чужбина.

Богата фолклорна програма на две сцени, прочутото гайдарско надсвирване, състезания, безплатни уроци по свирене на гайда, демонстрации, занаяти, традиции и родови срещи са само малка част от тридневния празник, който ще събере почитатели на гайдарското изкуство и българските традиции от цяла България и света. Осигурени са и безплатни палаткови лагери, които ще дадат възможност на любителите на къмпингуването да се насладят на родопския празник.

Днес, 3-ти август от 10:00 до 16:00 часа е гайдарското надсвирване на сцената до параклиса. От 11:00 часа на поляната до храма е състезанието на най-дълго свирене на гайда на открито, което ще бъде подготовка за поставяне на рекорд на Гинес. През целия ден ще има и безплатни уроци по свирене на гайда, както и майсторски демонстрации за направата на гайда. От 17:00 часа е награждаването на победителите от Гайдарското надсвирване.

По-късно от 17:00 часа ще има народно веселие с оркестър "Пампорово“ на сцената на амфитеатъра. След тях ще пее народната певица Светла Дукатева. А след нея ще има изпълнения на "Каба кабадайлии“, гайдарска формация "Орфей“, а вечерта ще завърши отново с оркестър "Пампорово“.

В неделя, на 4-ти август ще има отново фестивална гайдарска програма. От от 12:00 часа до 16:00 часа за доброто настроение на гостите на събора ще се погрижат отново от оркестър "Пампорово“.

За всички посетители има безплатни зони за паркиране и безплатен къмпинг.

Организиран е транспорт с автобуси по разписание от Смолян и Пампорово, като извозване е организирано и от Широка лъка и Гела.

Целта на Гайдарското надсвирване е да съхрани и популяризира народното творчество, да подкрепя предаването на традициите във фолклора ни, да се осъществи обмяна на опит между гайдари от цялата страна, като по този начин се спомогне за запазване спецификата на инструмента.