Утре в Морската градина на Бургас със специална церемония ще бъде открита мемориална плоча в памет на хилядите българи бежанци от Македония и Тракия, заселили се в Бургас до 30-те години на XX век.

Опустошението на родните им места принуждава цели фамилии наши сънародници от Източна и Западна Тракия, от Македония и Мала Азия да изоставят граденото с много усилия и да приемат скиталческата съдба на бежанци. За тях Бургас е надежда и спасение.

Много от бежанците напускат родните си места още след края на Руско-турската война 1877-1878 г. и Берлинския договор, други – поради гоненията от османските власти след Илинденско-Преображенското въстание – 1903 г., а трети търсят убежище и спасение в България в следствие на войните за национално обединение в периода 1912-1918 г.

Отчитайки големия принос на българските бежанци за развитието на социалния, икономическия и културния потенциал на града, Общински съвет - Бургас обявява изминалата 2023 г. за "Година на културното наследство на македонските и тракийски българи в Бургас“ и взима решение за поставяне на паметна плоча в Приморски парк. Тя ще бъде позиционирана встрани от алеята, тръгваща от сцена "Охлюва“ в посока Летен театър, след Паметника на моряка и близо до този на поетесата Петя Дубарова.

В церемонията ще участват младите изпълнители от Детска фолклорна група "Звъника“ с ръководител Ваня Дженезова при Народно читалище "Паисий Хилендарски 1928“ - Бургас.