Откриха напълно ремонтираната сграда на етнографската сбирка-музей в Новград
© Радио "Фокус"
Едноетажната постройка, която е изградена през първото десетилетие след Освобождението от Османско иго и е паметник на културата, беше в окаяно състояние и дори представляваше заплаха за посетителите.
Външната фасадна мазилка бе почти напълно разрушена, което е застрашавало конструкцията, тъй като част от зидовете на стените са били изложени пряко на природните условия, а при всеки дъжд помещенията се наводнявали, което от своя страна пък е представлявало опасност и за самите експонати. След няколко годишни прекъсване и два ремонта на обща стойност малко над 340 000 лева, сградата, която първоначално е била предназначена за училище, вече отново изпълнява своите функции и всеки от близо 800-те жители на селото, както и гостите на населеното място, могат да разгледат изложените находки.
Те са подредени в девет зали, като сред тях могат да бъдат видени археологически находки от преди новата ера, предмети и инструменти, свързани с бита и занаятите от миналото, както и експонати, имащи пряко отношение към живота и делото на революционерите Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Финансовите средства за ремонта са били осигурени от държавата на двата транша. Първият е бил през 2017-а за 71 483 лева от Министерството на културата, с които е бил направен частичен ремонт на покриваната конструкция и корниза на сградата. Останалите близо 277 000 лева са дошли Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет през 2020 година.
Първото си дарение след рестарта на дейността си читалището получи от семейство Елисавета и Димитър Джонови, които са от Бяла. Те дариха 200 лева на културната институция.