Административният съд в Пловдив отхвърли жалбата на Община Пловдив срещу  финансова корекция в размер на 893 131,31 лева заради нереализираните електронно таксуване и система за информация за пътуване и управление на автопарка на масовия градски транспорт. Сумата представлява 5% от стойността на реално верифицирани разходи по договора с испанската фирма "Индра". Общината е осъдена да плати на МРРБ още 100 лева възнаграждение за юрисконсулт, предава "Фокус".

В жалбата се заявява, че Община Пловдив се оказва в практическа невъзможност да осигури траен автопарк, който да бъде оборудван и това е факт, който не се дължи на лошо финансово управление, а на обективни фактори и на необходимостта от прилагане на специфичните разпоредби на Закона за обществените поръчки.

Твърди се, че градската администрация е предприела  всички необходими мерки за привеждане на действащия автопарк в съответствие с изискванията на проекта. Задължението за оборудване на 285 автобуса е било предвидено в Договор 1515102/10.02.2015 г. с Индра Системас СА и в Договор № 12 с Индра Системас СА. - КЧТ от 01.04.2016 г., както и в договорите с превозвачите от 2018, 2019, 2020 г. Твърдението за лошо финансово управление поради наличието на необорудвани автобуси, които към датата на последната проверка са 24 от общо 285, тоест пo-малко от 10 %, не стъпват на обективни факти и на относимите документи.

След като Община Пловдив никога не е поемала ангажимент да промени схемата на градския транспорт, като елиминира напълно частните превозвачи и съответно стане единствен собственик на автопарка, наличието на постоянен процес по оборудване и преоборудване на автобусите, част от този автопарк, е обективно допустим и неизбежен факт, който не компрометира проекта, нито ангажиментите на бенефициента. Наличието на необорудвани автобуси се дължи на характера на осъществяваната услуга и не може да се вмени във вина на бенефициента.

От УО на ОПРР обаче излизат с контрааргумент, че проектът има комплексен характер и включва Система за управление на градския транспорт (СУГТ), велосипедни алеи, Компонент Светофари и контрол и Проучване за планиране на градския транспорт. Нередностите са констатирани при функционирането на СУГТ, която се състои от следните компоненти: Управление на автопарка; Информация за пътниците и Eлектронно таксуване.

Екип на Управляващия орган е извършил проверка на място по проекта, във връзка с годишен план за проверки на място на приключили проекти за 2019 г. Ревизията обхвала: Проверка на състоянието на обектите на интервенция, запазването на собствеността и предназначението им, проверка на наличността и състоянието на доставеното оборудване по проекта, устойчивост на постигнатите резултати от проекта.

Проверката на място е осъществена в периода 28-29.03.2019 г., като констатациите са следните: изградени  са система за електронно таксуване и система за информация за пътуване и управление на автопарка, но са налице обстоятелства, които затрудняват експлоатирането на системите в обема, качеството и обхвата, заложени по проекта.

С цел осигуряване на устойчивост на постигнатите резултати от изпълнението на проекта, към бенефициента са отправени препоръки за предприемане на мерки за отстраняване на констатираните проблеми, свързани с: частично коректна информация по информационните табла на спирките, неналични някои от функциите за закупуване на билети на бордовите автомати, неактивни някои функции на вендинг машините, неработещо Интернет приложение.

Другата проверката на място е осъществена в периода 10-12.12.2020 г., като констатациите са следните: информацията на електронните табла в по-голямата си част е коректна и точна, налични са определени случаи, в които автобусите не са отразени на таблото; бордовите устройства за продажба на билети не работят в част от автобусите; инсталираните валидатори не работят в част от автобусите. 

При документална проверка е констатирано наличието на определен брой необорудвани автобуси: за 10.08.2020г. - 26 бр., за 11.08.2020г. – 24 бр. и за 12.08.2020г. – 24 бр.; някои от кондукторите по автобуси, с които екипа на проверката се срещнал, не разпознават издадената евтина смарт карта на хартиен носител от ТВМ /стационарна вендинг машина за билети/; при издаването на месечните карти върху тях, с помощта на принтер, се изписва съответния месец, за който важат, т.е. след изтичането на съответния период картите не биха могли да се използват, ако в тях се заредят други продукти /системата позволява зареждането на друг продукт ако е изтекла годността на действащия/, тъй като те вече са надписани, т.е. следва да се издаде нова карта, Интернет приложението за продажба на билети не е активирано, както не е налична опцията Електронен портфейл, Интернет приложението не е активно, както и е констатирана невъзможност да се зареждат няколко продукта едновременно на транспортните смарт карти, т.нар. "Електронен портфейл“.

По време на извадковата проверка на стационарните автомати за продажба на билети и зареждане на карти /вътрешни и външни/ и електронни информационни табла по автобусните спирки, са констатирани следните недостатъци: липсва опцията за закупуване на "Е-билети“ на вендинг машини на проверените спирки; част от проврените вендинг машини не работят в пълнота или за определени опции; На вендинг машините не са активирани следните функции: едномесечна карта, валидна за 1 линия; едномесечна карта, валидна за всички линии с намаление. Установено е, че сборът от приходите от бордовите автомати за продажба на билети в автобусите и приходите от стационарни автомати за продажба на билети и за зареждане на карти /ТVМ/ съставляват 0,45% от приходите от продажба на билети. Продажбите на продуктите създадени по проекта представляват 12,36% от общите продажби. Изградената по проекта електронна система за таксуване съществува паралелно с утвърдената в градския транспорт на Пловдив кондукторна система за таксуване във всеки автобус.

Заключенията от проверката на място по отношение на електронното таксуване са, че е налице нарастване степента на използване на системата за таксуване, предвид подобрените условия и създадени предпоставки от страна на бенефициента системата да се ползва по предназначение. Изградената по проекта електронна система за таксуване съществува паралелно с утвърдената в градския транспорт на Пловдив кондукторна система за таксуване във всеки автобус, т.е. в голямата си част таксуването на гражданите продължава да се осъществява от кондукторите в автобусите. Констатирани са подобрени възможности за използване на системата от технологична гледна точка – активирани са продукти, съгласно спецификацията по договор с изпълнител, както и от гледна точка на техническа изправност – в по-голямата си част проверените бордови машини за билети, стационарни автомати – ТВМ и валидатори в автобусите по време на проверката работят.

По отношение на Система "Информация за пътуване и управление на автопарка“ е установено значително намаляване на броя на автобусите, които са оборудвани, но са невидими за системата в сравнение от предходната проверка на място. Налице са подобрени условия за свързаност на автобусите в системата. Като резултат е налице  повишаване нивото на коректност на информацията по информационните табла на спирките. При проверката е констатирано, че повечето от проверените информационни табла работят и са в добро състояние.

Относно внедряването и експлоатацията на Системата за управление на градския транспорт (СУГТ)“ при проверката е установен значителен напредък за осигуряване на условия за повишаване степента на използване на изградената система за електронно таксуване, както и за свързаност на автобусите в системата и коректност на информацията по информационните табла по спирките. С цел подобряване на условията за устойчивост на постигнатите резултати от изпълнението на проекта, е дадена препоръка да се предприемат мерки за изпълнение на направените констатации, описани в Констативния протокол от проверката на място.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Върховен административен съд на Република България в 14-дневен срок от съобщаването му с препис за страните.