Отговарят граничния пункт Рудозем – Димарио на 1 януари. Това стана ясно след срещата между областния управител на Смолян Захари Сираков и гръцката делегация, начело Христодулос Топсидис – областен управител на Регион Източна Македония и Тракия, предаде репортер на "Фокус“. Захари Сираков заяви, че до края на годината отсечката до Димарио ще е напълно готова и от 1 януари, съобразно Шенгенските разпоредби би следвало да може оттам да се преминава свободно. Той призова все пак да се изчака утрешното гласуване на Европейския съвет за приемането на България в Шенгенското пространство и уточни, че засега имат уверение, че това ще се случи.

Топсидис допълни, че остават довършителни работи по пътната отсечка от Димарио до границата, като частично асфалтиране и поставяне на маркировка на пътя. "Нашата отговорност като периферия е поддържаме пътя, по който има и три тунела. Отварянето на границата през Рудозем ще даде икономическо развитие, ще даде по-лесен достъп на жителите на двете области, както за размяна на търговски обмен, така и за по-голяма сигурност на двете държави“, уточни Топсидис.

По думите му, все още не е ясно дали през граничния пункт ще преминават тежкотоварни автомобили и автобуси и това е решение на правителствата на двете държави. "От гръцката страна искат да минават и автобуси от Маказа, предполагам, че от Рудозем ще има такова искане. Българската страна обаче засега не е разрешила автобуси през Маказа. През лятото Маказа е втория най-натоварен пункт след Кулата-Промахон и през него преминават между 800 хил. и 1 млн. коли“, посочи областният управител на гръцкия регион.

Той допълни, че са поставили началото на съвместното сътрудничество и през следващия програмен период ще реализират това, което са набелязали на срещата. "Има много теми, както и функциониращи пунктове между двете държави. Има привлекателни райони от двете страни на границата, както Пампорово във вашия район и използването на геотремалните води и спа-туризма. Искаме да въведем тези добри практики и при нас. Нашата периферия има море, слънце, идват много инвеститори от България и се опитваме да ги подпомагаме и да им съдействаме за това, което искат да направят в нашия район. Ние като периферия имаме възможност да реализираме проекти и строителство и това довежда до добри резултати, тъй като когато една съседна област се развие, всички се възползват от това“, поясни областният управител на Източна Македония и Тракия.

Областният управител на Смолян уточни, че за първи път от години в Смолян идва на посещения делегация с доста широк екип от зам.-областни управители и съветници. "Дискутирахме изключително важни теми. Започнахме от предстоящия прием на България в Шенген и мерките, които следва да приемем двете държави, обсъдихме бедствия и аварии, обучение, туризъм. Мисля, че оттук-нататък ще имаме все по-задълбочени и ползотворни двустранни отношения. По всички тези теми ще се проведат допълнителни срещи. Запазваме отличните отношения, свързани с изпълнение на проекти по програма ИНТЕРРЕГ Гърция – България“, каза още областният управител на Смолян, Захари Сираков.