Отчита се намаление на нивата на фини прахови частици в Смолян през 2023 г.
© Фокус
В доклада се посочва, че във връзка с изпълнение изискванията на Европейското и Национално законодателство в областта на опазване на чистотата на атмосферния въздух на територията на община Смолян функционира автоматична измервателна станция за фини прахови частици ФПЧ10 (с големина на частиците под 10 микрона). През 2023г. са извършени 360 бр. средно дневни измервания на ФПЧ10 от които наднормените превишения са 34 броя. На 01.01.2023г. е измерена максимална стойност 94,91 g/m3. За сравнение през 2022 г. при 347 бр. измервания са отчетени 50 превишения. Използваните данни в Отчета за 2023 г. на Програмата за намаляване на замърсяването с фини прахови частици /ФПЧ10/ и Плана за действие към нея за периода 2021-2025г. са от Автоматична измервателна станция, разположена на ул. "Полк. Дичо Петров“ №3 /Регионална библиотека "Николай Вранчев“/.
Кметът на Смолян и вносител на докладната Николай Мелемов заяви, че една от основните причини за намаляване на фините прахови частици във въздуха в Смолян е реализирането на първия етап от проекта за подмяна на горивната база. Той посочи, че досега са монтирани над 4000 отоплителни устройства – климатици и уреди на пелети, като 2580 стари уреди на дърва и въглища са иззети от домакинствата и вече са излезли от употреба. Кметът на Смолян отбеляза, че вече е подписан договора за реализацията на втория етап на проекта и реализацията му ще помогне още за намаляването на фините прахови частици в града.
Освен реализацията на проекта а подмяна на горивната база, в годишния доклад се посочва още, че за подобряване на качеството на атмосферния въздух в община Смолян се изпълняват още мерки. Сред тях е намаляване на емисиите от транспорта – въвеждане на оптимизиран трафик на обществения транспорт в най-натоварените артерии и кръстовища и подобряване на организацията на движение на МПС; актуализация на плановете за ремонт и превантивна поддръжка на уличната настилка; хигиенно поддържане на уличната мрежа.
Допълва се още, че в плана на ОПУ- Смолян за зимно поддържане е заложено изискване зимното почистване на републиканските пътища, разположени в регулацията на гр. Смолян, да бъде с ниво "А“ на поддържане и приоритетно се прилага обработка с химически вещества за стопяване на снега и леда.
Сред мерките за подобряване на качеството на атмосферния въздух е и поддържане и развитие на зелената система – изграждане на зелен пояс, абсорбиращ прахови емисии около най-натоварените артерии и кръстовища.
Общинският съветник инж. Екатерина Гаджева, която е и директор на РИОСВ – Смолян уточни, че в града няма големи превишения на фините прахови частици през последната година. "Най-високата стойност през разглеждания период е била 89 микрограма. В годините назад може да се види, че е имало дни с превишения 2 и 3 пъти над нормата. Нямаме дори 100 микрограма, а сме имали през годините дни, в които фините прахови частици са достигали и до 300 микрограма“, обясни инж. Гаджева. Тя отбеляза, че е важно, че ще се реализира и втория етап на проекта, за да може резултатите да се подобрят още.
Годишният отчет за 2023 г. по изпълнение на Програмата за намаляване нивата фини прахови частици и достигане на утвърдените норми за качеството на атмосферния въздух на Община Смолян и Плана за действие към нея за периода 2020- 2025г. бе прието със 17 гласа "за“, 2 "против“ и 2 "въздържал се“.