Отборът на 2. АЕГ "Томас Джеферсън" спечели първо място на Шестото европейско състезание по право за ученици, което се проведе в Румъния. За него разказа д-р Мария Методиева – главен учител по английски език и ръководител на ученическата правна кантора "Томас Джеферсън“, в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

 

В състезанието участват отбори от различни европейски държави. То се провежда на английски език. Българските представители са ученици от 11. и 12. клас на Втора английска гимназия "Томас Джеферсън“. Възпитаниците на гимназията се занимават с подобни дейности от 2017 г., сподели д-р Мария Методиева.

"В състезанието имаме казус, свързан с Международния наказателен съд в Хага. За да може учениците да се подготвят по този казус, те трябва да бъдат запознати с различни документи, най-вече с Римския статут, т.е. всички престъпления, които Международният наказателен съд смята, че трябва да бъдат разгледани от него, Женевските конвенции с различните протоколи, както и международно хуманитарно право“, обясни д-р Методиева.

Състезанието има много стриктен регламент за време и структуриране, отбеляза тя. "Учениците се оценяват не толкова като умения за използване на езика, колкото като аргументация и способност да отговарят на въпроси, свързани с казуса и с Римския статут, Женевските конвенции и хуманитарното право. Това е истински съдебен процес, но на фаза предсъдебно производство – т.е. обвинение и защита трябва да докажем дали има достатъчно основание някой извършител на престъпление да бъде подведен под съдебна отговорност и Международният наказателен съд наистина да започне такъв наказателен процес, което е изключително сложно. Тук става дума не само за терминология – това е най-малкото нещо, учениците много бързо свикват с този формален език“, поясни д-р Мария Методиева.

По думите й казусът пред нейния отбор е бил изключително сложен като фактология, с много подробности. "Съдиите, които са истински съдии в различни международни правни институции, обръщат изключително внимание на умението да се дебатира и убеждава по време на състезанието, както и на самия стил на презентиране. Това означава кратки, точни, ясни изречения, с много бавна интонация, за да може всеки един в съдебната зала да разбере за какво става дума, независимо на какъв език се говори. Тук става дума за маниери, за поведение, за отборна работа. Учениците трябва да са изключително  добре подготвени по език. Те не се оценяват индивидуално. Всяко едно нещо, всяка една думичка, казана от единия или другия отбор, е изключително важна за крайния резултат. Т.е. те трябва да бъдат научени как да се изразяват изключително точно и да ползват абсолютно всички документи, с които разполагаме, а те са изключително голям обем“, подчерта ръководителят на ученическата правна кантора "Томас Джеферсън“.

Подготовката за подобно състезание е времеемка, а часовете по извънкласна дейности в училище са крайно недостатъчни, обясни тя. Поради тази причина срещите с учениците са се провеждали допълнително онлайн във вечерните часове.