Отбелязаха 173 години от въстанието в Северозападна България
© Община Видин
Тържественото отбелязване на годишнината започна със заупокойна молитва, отслужена от отец Григорий. Слово произнесе кметът на селото Илия Томов, в което бе подчертано значението на сраженията с турските войски, водени в Градец. Въстанието в Северозападна България от 1850 година обхваща Видинско, Ломско, Кулско и Белоградчишко. Макар и локално, то се определя като първото самостоятелно масово българско въоръжено движение през XIX век. Историческите данни показват, че при бунта край Градец са загинали над 300 души.
Секретарят на Общината се обърна с приветствие към присъстващите: "Прадедите са ни дали пример как трябва защитаваме род и родина. Народ, който иска да има бъдеще, не може да забрави миналото. Пашапетковата размирица е едно достойно дело, което, ако имаше своя Захари Стоянов, вероятно нямаше да е по-различно от Априлското въстание. Вярвам, че почитта към това дело ще пребъде и в идните поколения" – заяви Енчев.
След това поднесе на Илия Томов поздравителен адрес от името на кмета на Видин д-р Цветан Ценков, в който приветства жителите на село Градец за почитта им към историческото наследство. "Нека не забравяме делата и жертвоготовността на тези, които са се борили за свободата и по-доброто бъдеще на своя роден край! Нека уважаваме техните идеали и съхраним техния дух!" – пише в адреса.
Всички присъстващи сведоха глави в едноминутно мълчание, след което бяха поднесени венци и цветя пред паметната плоча на загиналите. Честването продължи с изпълнения песни и стихотворения от група деца.
На тържеството бяха дошли и потомци на баба Йона Първянкина, която е помагала на ранените в сраженията.