От Димитровден, според народните вярвания, започва зимата и след празника се гадае какво ще е времето
© Фокус
Пределният момент идва оттам, че на Димитровден свършва периода, в който се наемат овчари, ратаи, говедари. Той е от Гергьовден до Димитровден или от Димитровден до Димитровден и на места разплащането става на следващия ден и затова този ден се нарича още разпус.
В родопското село Стърница празникът е наричан Касум. Тогава се пекат колаци или марудници и те се дават на съседи и на овчаря, който е пасъл овцете през изминалата година. Тогава се лъчат овцете и се вярва, че ако ти влезе първо жена в къщата, то в следващата стопанска година ще се раждат повече женски агънца в това семейство, разказа етнологът.
В село Гълъбово пък 12 дни след Димитровден се гадае какво ще бъде времето през 12-те месеца на годината. На първия ден след празника се гадае какво ще е времето през ноември, на втория през декември, на третия през януари и т. н. В село Давидково сутринта на Димитровден се поглеждат овцете. Ако те са се събрали накуп се е вярвало, че зимата ще бъде зла и студена. Пак в района на община Баните на Димитровден против вълци не се пипат ножици и ножове. Една седмица след Димитровден наричат за времето – ако падне градушка, ще падни градушка и през зимата. Шестте дни след празника са известни като броените дни.
На този празник са се устройват и до днес курбани, селски сборове и служби. В събота преди Димитровден се е правила и Димитровденската задушница. Празникът на свети Димитър се чества от всички именици и техните роднини, които носят неговото име, каза още етнологът.