Освен, че НСОРБ се оглавява от търновец, на чело НАПОС също е старостоличанин
©
"Изминаха две десетилетия от 16 юли 2004 година, когато 51 действащи председатели на Общински съвети създадоха асоциацията. Учредителното събрание определи 4 основни цели пред асоциацията. Това са сътрудничество и посредничество между Общинските съвети и разработване на Обща стратегия и реализиране на Програми за укрепване на местното самоуправление и гражданското общество, както и за устойчиво развитие на органите за местно самоуправление. Повишаване знанията и уменията на председателите на Общински съвети и на общинските съветници с оглед по – силно и насочено към гражданите местно самоуправление. Изучаване и разпространяване български и чуждестранен опит в областта на местното самоуправление. Разширяване и обогатяване на общественото разбиране за ролята и важността на местното самоуправление, както и участието на гражданите в него“, припомни Венцислав Спирдонов.
Той допълни, че през този период Асоциацията е създала пълноценни партньорства с десетки организации и институции.
"През изминалите години Асоциацията, в която членуват вече над 200 ръководители на местни парламенти, работеше за защита на интересите на Общинските съвети и техните председатели. Преди създаване на НАПОС – РБ през 2004 година не беше уреден трудово-правния статут на председателите на Общински съвети. Те нямаха право на допълнително стимулиране, отпуск, трудов стаж, защита на предишното работно място. Възнагражденията на общинските съветници бяха до 30%, председатели на Общински съвети бяха само резерви на кмета, а не делегати на Общото събрание на НСОРБ. Благодарение на НАПОС – РБ постигнахме съществени промени. Беше уреден трудово правния статут на председатели в т. ч. право на клас и отпуски, както и възнаграждението на председателя да бъде до 90% от възнаграждението на кмета. Реши се въпросът за защита на предишното работно място, на което председателите могат да се върнат след приключване на мандата им. Възнаграждението на Общинските съветници беше променено от 30 на 70%. С промени в Устава на НСОРБ председателите на Общински съвети станаха редовни делегати в Общото събрание на НСОРБ и др.“, обяви Венцислав Спирдонов.
По думите му едно от основните направления в дейността на НАПОС – РБ е повишаване на Административния капацитет на Общинските съвети и техните председатели в най – важните сфери на местното самоуправление.
"Продължи положителната практика, наложена още от предходните мандати, за популяризиране дейността на Общинските съвети от различни региони на България и споделяне положителен опит на страниците на Информационен бюлетин "Председател“. За отчетния период бяха подготвени и отпечатани 3 бр. на бюлетина, всеки със среден тираж над 250 екземпляра. Съгласно подписан Договор между НАПОС – РБ и БТА редовно се публикуват материали за дейността на Асоциацията и на Общинските съвети в България.
Екипът на Асоциацията стриктно следи за промени в нормативната база и за проблеми, касаещи всички Общински съвети, своевременно изготвяше становища и информираше Председателите на Общински съвети за тях. Тези положителни практики трябва да продължат и за напред“, категоричен е Венцислав Спирдонов.