На 30 ноември 2024 г. в Канев Център на Русенския университет се проведе Осмият фестивал на китайската култура, като традиционно събитие в годишната програма на Класна стая "Конфуций“ при университета. Тазгодишното издание на фестивала беше специално и много по-тържествено по повод 75-годишнината на дипломатическите отношения между Китайската народна република и Р България, отбелязана на 29 ноември с откриване на изложба и вълнуващ концерт в централното фоайе на университета.

В своята първа част Осмият фестивал на китайската култура привлече вниманието на многобройните си посетители с докосване до чудния свят на китайската култура – калиграфия, чайна церемония, маски от Пекинската опера, забавни игри и лакомства. На щанда с атрактивни китайски сувенири посетителите имаха възможност да изразят съпричастие към благотворителна кауза и да подкрепят Център "Милосърдие“ към "Каритас“ - Русе.

По традиция Фестивалът на китайската култура в своята втора част предлага концерт, който тази година надмина всички очаквания. В официалното му откриване се включиха заместник-ректорите на Русенския университет доц. д-р Десислава Атанасова и доц. д-р Галина Иванова. От името на Институт "Конфуций“-София, под чиято егида развива дейността си Класна стая "Конфуций“ при Русенския университет, приветствия поднесоха българският и китайският директори на института доц. Аксиния Колева и проф. Чен Чън.

В програмата на концерта, подготвена от китайската преподавателка в Русенския университет Лиу Сяомин, взеха участие Спортен клуб "Калагия“ към ОМД - Русе с ръководител Мария Неделчева, талантливи китайски преподавателки от Класни стаи "Конфуций“ в София и Бургас, мажоретният състав на Русенския университет, както и студентите от Русенския университет Нурай Салим и Доминик Жофре, които само за 6 месеца обучение по китайски език и култура демонстрираха впечатляващи изпълнения на китайски танц и китайски песни.

Свидетелство за таланта на изпълнителите и високата естетическа стойност на концертните изпълнения бяха несекващите аплодисменти на публиката, топлата атмосфера на приятелство в залата и спонтанното присъединяване към финалния танц в програмата, носещ елементите на любимо българско хоро.

За поредна година Осмият фестивал на китайската култура в Русенския университет се превърна във вълнуващ празник, оставящ следа с духа на творчески устрем, който не познава граници и сближава културите.