Окръжният съд в Кюстендил със среща по проект "Свободата да знаеш"

© Фокус
"Проектът е провокиран от участниците в ученическия конкурс, който организираме "В страната на Справедливостта“. Теми като агресия, насилие, в т. ч. и кибертормоз са теми, които вълнуват младите хора. Искаме да ги запознаем с правата им в социалните мрежи и възможностите за защита. Българското законодателство осигурява добра наказателно- правна защита“, заяви председателят на Окръжен съд Кюстендил, съдия Пенка Братанова.
"Темата е важна за всяко демократично и свободно общество. Да се научим как да защитим правата си и да не гледаме безучастно, когато правата на някой друг около нас са нарушени“, каза Мария Димчева – правозащитник, основател и управител на немската организация с нестопанска цел "Харта 22“, със седалище в Мюнхен и клон в България ( Кюстендил ). Тя се обърна към учениците, с думите: “Искаме да Ви накараме да се замислите за действията ви в социалните медии, да сте наясно с всички рискове и заплахи за вашите права там. Когато знаете как да защитавате правата си в социалните медии, съзнателно ще взимате решение, какво да споделяте в тях“.
Учениците изгледаха две видеа на "Харта 22“, свързани със защита на личните данни, с неприкосновеността на личния живот и различните прояви на кибертормоз. Попълниха и няколко анкети, с които получихме обратна информация за познанията им относно сигурността на социалните мрежи, оценката им за конкретни казуси за кибертормоз, както и дали дадено действие в дигиталния свят е престъпление или не.
Повечето от тях отговориха, че имат настройки за поверителност, с които допускат до съдържанието на профилите си само приятели, че паролите им за многообразието от социални медии са различни,както и, че са наясно, че всичко, което се появява на чужд екран, вече не е лично / скрийншот / и може да бъде препратено.
Председателят на Окръжен съд – Кюстендил, съдия Пенка Братанова представи презентация "Наказателно - правни последици по Българския наказателен кодекс“ и даде примери от конкретни дела в съда, свързани с принуда, клевета и следене, склоняване към участие в проституция.
Проектът "Свободата да знаеш“ е част от Образователната програма на ВСС и МОН и е в синхрон с ученическия конкурс на Окръжен съд Кюстендил и районните съдилища "В страната на Справедливостта“, както с проекта против агресията и насилието в училище "Да не се нападаме! Да си помагаме!“. Покана за участие ще получат всички гимназии от Община Кюстендил.