Окриват 8 нови специалности за след 7. клас в училищата от област Русе
© Областна администрация - Русе
Интересното е, че се откриват и осем нови специалности за гимназистите. Две от паралелките се очертава да реализират прием от по 26 ученици. Става дума за тази, в която ще се изучава минна електромеханика в Средно училище "Васил Левски“ във Ветово и специалността "Локомотиви и вагони“ в Професионалната гимназия по речно корабостроене и корабоплаване в Русе, където ще се подготвят машинисти. И двете специалности са защитени, като обучението в тях ще бъде в дуална форма. Всички останали паралелки ще бъдат половинки, като цели четири от тях са в Бяла. Там в СУ "Панайот Волов“ гимназистите ще могат да се обучават за помощник-инструктори по фитнес и спортно-туристически дейности. В Професионалната гимназия в Бяла ще се обучават специалисти в сферата на трайните насаждения, както и машини и системи с ЦПУ. В Професионалната гимназия по облекло "Недка Ив. Лазарова“ ще има половин паралелка за бутикови облекла, а в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия за художествена керамика. Специалността също е защитена. Освен споменатите защитени специалности са още "Художествена дърворезба“ в Професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура "Йосиф Вондрак“, речното корабоводене, електрообзавеждането на кораби в Професионалната гимназия по речно корабостроене и корабоплаване, както и специалността "Измервателна и организационна техника“ в Професионалната гимназия по промишлени технологии "Атанас Буров“.
Освен за машинисти и по минна електромеханика в дуална форма на обучение ще бъдат също специалностите "Мебелно производство“, в Професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура "Йосиф Вондрак“, "Електрически превозни средства“ в Професионалната гимназия по механотехника "Юрий Гагарин“, "Производство на облекло от текстил“, както и "Конструиране, моделиране и технология на облекло от текстил“ в Професионалната гимназия по облекло "Недка Ив. Лазарова“, "Търговия“ в Професионалната гимназия "Елиас Канети“, "Недвижими имоти“, "Строителство и архитектура“ в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Пеньо Пенев“, както и "Машини и съоръжения за заваряване“ в Професионалната гимназия по промишлени технологии "Атанас Буров“.
В крайна сметка, изчисленията сочат, че около 130 ученици би трябвало да се запишат в напълно новите за областта специалности, а обучаващите се в дуална форма би трябвало да са малко над 230. В защитени специалности също би трябвало да учат около 130 гимназисти.
Колкото до приема в пети клас, то по традиция такъв ще има в едно единствено училище – МГ "Баба Тонка“, където се предвижда да постъпят 52 ученици в две паралелки.