Кръгла маса на тема "Туризмът в България – проблеми и перспективи" се проведе в Кюстендил, предаде репортер на "Фокус“. Тя се организира от Сдружението по туризъм в града. На нея присъства зам.-министърът на туризма Павлин Петров, областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски, кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, председателят на Общинския съвет Димитър Велинов, народните представители Христо Терзийски, Иван Ибришимов, Димчо Димчев и Николай Златарски. В залата бяха представители на туристическия и на ресторантьорския бранш от градове от Югозападна България, общински съветници, представители на БХРА – Атанас Димитров.

Участниците бяха приветствани от кмета инж. Огнян Атанасов, който също подчерта важността на туристическия бранш. "Радвам се, когато в нашия град има такива инициативи и хора, каквито са членовете на Сдружението по туризъм, защото туризмът е един от стълбовете които са определящи за развитието на нашата община, на нашата област, а виждам тук и представители на Югозападния регион. Темата за ДДС е належаща да бъде обсъждана и да се излезе с една единна позиция на всички организации“, каза инж. Огнян Атанасов

Организаторите на събитието запознаха присъстващите с предизвикателствата, стоящи пред местния бизнес. Те посочиха, че високата ставка на ДДС в този бранш не е единственият проблем. Другите страшни неща са вдигането на минималната работна заплата, осигуровките, поскъпването на електроенергията, инфлацията. "Ние не може да издържаме на тази преса. Искаме всички да чуят какви са проблемите. Ние даваме един продукт, който е част от туризма. Всички сме категоризирани по закона за туризма. Както хотелите са на 9% ставка на ДДС, би трябвало и ресторантите да бъдат по същия начин. Ние правим един общ продукт“, обясниха организаторите.

Те допълниха още, че браншът трябва да бъде конкурентноспособен в целия Европейски съюз. На срещата беше посочено, че през последните два месеца инфлацията е между 8% и 10%. Много продукти, използвани от бранша, са с повишени цени. "В момента сме поставени пред ситуация, че за да добавим инфлационната стъпка и тези 11%, които в момента са разликата в ДДС, трябва да увеличим нашите продукти с 30%. Направим ли това нещо – те ще бъдат почти непродаваеми“, допълниха още ресторантьорите.

"Конкурентните ни държави в туризма ползват диференцирана ставка от ДДС. След като искаме да развиваме туризъм в България, условието това де се случи е с диференцирана ставка. Това ще допринесе за повече инвестиции, повече работни места и повече средства които ще влязат в икономиката“, заяви зам.-министърът на туризма.