Пенчо Милков, директорът на дирекция "Международни политики, стопански дейности и анализи“ Ивайло Кадишев и представители на бизнеса, търговски камари, академични среди, браншови и други граждански организации.
В дневния ред на срещата беше засегната широко дискутираната през последните дни тема относно сградата, в която се помещаваше бившето консулство на Руската федерация. Отново бе изтъкнато, че нейното състояние е идентично с това при приемането и оформянето на приемо-предавателния протокол след напускането на руските дипломати, както и фактът, че до този момент тя се охранява денонощно от създадения и приел наскоро функциите на СЗ "КООРС“ Инспекторат по охрана, обществен ред и сигурност. Бяха обсъдени и идеи за нейното бъдещо използване от различни организации. Кметът Пенчо Милков заяви категоричната си позиция сградата да остане общинска собственост. Той представи пред членовете на съвета предложенията на директора на РИМ-Русе за превръщането й в музей на социалистическата епоха, това на Държавния архив тя да приюти съхраняването на цялата й налична документация, както и идеята там да бъде преместена Художествената галерия. По време на обсъждането беше предложено сградата да приюти една или няколко от многото социални услуги в общината. Особен интерес предизвика идеята тя да бъде преустроена в културен и бизнес център с широки функции за различни събития и културни инициативи, в които да се включат и чуждестранните посолства в България.
По време на заседанието членовете на Съвета бяха запознати с одобрените за финансиране от държавата до този момент проекти, както и тези, за които Община Русе предстои да кандидатства. Те са за основен ремонт и реконструкция на улици и общински пътища, за благоустрояване в Русе и населените места от общината, както и за ремонт и подобрения на общински сгради като тази на Художествената галерия и спортните комплекси "Ялта“ и "Локомотив“. Кметът Пенчо Милков заяви, че Община Русе ще действа активно за реализирането на всички подадени проекти за над 53 млн. лв. Той посочи, че с ръководството на ВиК-Русе се обсъждат и идеи за редица бъдещи подобрения на водоснабдителната и канализационната инфраструктура в малките населени места от общината.
На срещата беше дискутирано предложение за изграждане на увеселителен парк в града или в близост до него, подобряването на инфраструктурата на Лесопарк "Липник“ и хижа "Приста“, както и дългогодишната идея за изграждане на градска железница. От страна на присъстващите членове на Съвета беше повдигната и темата за поддържането на чистотата в града от гражданите. Пенчо Милков заяви, че с новосъздадения Инспекторат ще се дадат допълнителни и много по-големи правомощия на неговите служители за санкциониране. Той посочи, че пълномощниците на петте района в града също ще получат по-големи правомощия, като даде пример с това, че при установени пропуски относно почистването от страна на сметосъбиращата фирма, на нея няма да й бъдат изплащани дължимите по договора суми.
В хода на обсъжданията беше представена и възможността за партньорство между бизнеса, неправителствения сектор и местната власт във връзка с предстояща през следващите месеци покана по Програма за развитие на регионите (ПРР) за Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ концепции). Програмите, по които може да се кандидатства, са "Развитие на човешките ресурси“ и "Конкурентоспособност и иновации в предприятията“, където бенефициенти могат да бъдат микро, малки и средни предприятия. От Община Русе приканиха присъстващите представители на бизнеса, които имат идеи за разширяване на производството или повишаване квалификацията на служителите си, при отварянето на поканата да се срещнат с местната администрация, за да могат тези идеи да бъдат оформени в една обща нормативно издържана концепция.
На заседанието на Съвета беше изяснено и че предприятията, позиционирани в промишлените зони на града, могат да се обединят в индустриални зони и по този начин ще имат реалната възможност да кандидатстват за средства по Закона за насърчаване на инвестициите.
Представен бе и проектът "Проектиране и изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци на РСУО Русе“ и начините за стимулиране на местния бизнес за правилното изхвърляне на битов разградим отпадък. Бяха разгледани и обсъдени определени акценти от Проектобюджет 2024 г. на Община Русе, свързани с подобряването на микроградската среда - поетапното асфалтиране и ремонтът на междублокови пространства, тротоари, паркове, осветление, увеличаването на броя на служители на Общинска полиция, изграждането на Многофункционален плувен комплекс и др.
В края на заседанието беше обсъдена и възможността за провеждане на годишно събитие за връчване на награди на отличили се бизнес организации. Идеята беше възприета и се очаква да бъдат направени стъпки към нейната реализация.
На заседание на Обществения съвет по икономически въпроси бяха дискутирани актуални теми и въпроси, свързани с инфраструктурното, социалното, културното и икономическото развитие на Русе. То беше председателствано от зам.-кмета Златомира Стефанова, а в него участие взеха кметът Обсъдиха бъдещето на бившето Руско консулство в Русе
© Община Русе