Обсъдиха 4 концепции за териториални инвестиции в Кюстендил, предаде репортер на "Фокус“. Общественото обсъждане се проведе в заседателната зала на Община Кюстендил. То беше водено от управителя на Областния информационен център – Кюстендил Любомира Велинова. Четирите концепции са преминали административно съответствие и съвместимост. За област Кюстендил преминаващи в следващ етап са 11 концепции. Предстои приоритизиране от звеното за предварителен подбор, а след това ще се оценят и от Регионалния съвет за развитие.

Една от концепциите касае създаване на условия и осигуряването на достъп до качествени услуги в сферата на здравеопазването в област Кюстендил. Водещ партньор по нея е Многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Никола Василиев“ – Кюстендил. Партньори са общините Кюстендил, Невестино и Трекляно, както и Министерство на здравеопазването. Предвижда се подобряване на материално-техническата база на лечебното заведение. Касае се за закупуване на модерно оборудване за предоставяне на здравни услуги в общността: ядрено-магнитен резонанс и ангиограф, свързани с диагностиката на сърдечно-съдови и онкологични заболявания. Общата стойност на инвестицията е 3 млн. лева. Включени са и инвестиции по Програмата "Развитие на човешките ресурси“. Сумата за тези инвестиции е 500 000 лева. Изпълнителният директор на болницата в Кюстендил д-р Александър Величков посочи, че апаратурата, предвидена за закупуване, е свързана с болестите, имащи най-голямо социално значение и водещи до най-голяма смъртност – сърдечно-съдовите заболявания и онкологичните заболявания.

Второто проектно предложение е "Социални услуги за резидентна грижа в регион Кюстендил“. Водещ партньор е Община Кюстендил. Стойността е 3 400 000 лева. Предвижда се изграждане и оборудване на Център за резидентна грижа за пълнолетни лица с деменция и на Център за резидентна грижа за лица в над трудоспособна възраст без увреждания.

"Осигуряване на модернизирани и достъпни социални услуги“ е третият проект. Включени са строително-монтажни дейности и внедряване на енергийни мерки в сградата на поликлиниката в община Кюстендил. Стойността е 2 500 000 лева. Предвижда се обучение на кадри от МБАЛ "Д-р Никола Василиев“ АД, град Кюстендил и на кадри от Комплекса за социални услуги за извършване на ранна профилактика и превенция на социално значими заболявания и следболнична помощ в домашна среда на хора, вкл. в отдалечени райони на Община Кюстендил. 

Последната териториална инвестиция, обсъдена днес, е свързана с приобщаващо образование и внедряване на мерки за енергийна ефективност на територията на Езикова гимназия "Д-р Петър Берон" - град Кюстендил. Следващите концепции ще бъдат обсъдени на 26 април.