Координационният център "Пловдив - Украйна" се преобразува в постоянно действащ щаб за посрещане на украинските граждани. Решението за това взе на свое заседание Съветът по сигурност към областния управител, предаде репортер на Радио "Фокус" Пловдив.

Обслужване на "едно гише“ и осигуряване на пълен синхрон между институции, неправителствен сектор и бизнес в помощ на украинските граждани, които бягат от войната и пристигат в Пловдив и областта – това е основната цел на сформирания днес постоянно действащ щаб "Пловдив – Украйна“ от Областната администрация в Пловдив. Щабът започва работа от утре, 9 март, за което ще бъде издадена заповед днес.

Обявена бе и кампания за търсене на доброволци, която да подпомага работата на щаба и комуникацията с украинските граждани.

"В щаба влизат представители на всички институции, които имат отношение към осигуряването на съдействие за статут, настаняване, здравна помощ и т.н. за украинците – дирекция "Миграция“ на МВР, ДАНС, РЗИ, Окръжна болница и УМБАЛ "Свети Георги“, Бюро по труда, община Пловдив, Министерството на културата, Българският червен кръст. Ще поискам и да бъде командирован в Пловдив представител на Агенцията по бежанците, която няма регионално подразделение“, обясни на брифинг след заседанието Йордан Иванов. В Съвета дистанционно участие взеха и кметовете на общини на територията на областта, както и ръководителят на националния щаб, назначен с решение на правителството.

"Идеята е да можем да посрещаме пристигащите хора и да им се оказва бързо и адекватно съдействие на едно място според нуждите им, вместо да бъдат разкарвани по институции една по една. Искаме да съберем ресурса на институциите, неправителствения сектор, бизнеса и доброволците, желаещи да помагат, на едно място“, каза още Иванов.

Щабът има нов основен телефонен номер за връзка, който ще приема обаждания денонощно: 032/ 605515

Телефонният номер за връзка с Координационния център "Пловдив – Украйна“, функциониращ от миналата седмица и прерастващ в щаб, също остава отворен за информация.

Адресът на постоянно действащия щаб предстои да бъде уточнен до края на работния ден, тъй като все още се проучват възможностите за достатъчно голяма и удобна зала, където хората могат да бъдат посрещани спокойно, каза още областният управител. Един от вариантите е Пловдивският панаир, но до края на седмицата там се провежда изложение. Разглеждат се и други опции на територията на Пловдив.

Областната администрация на Пловдив обявява от днес и кампания по привличане на доброволци, които владеят украински, английски и/или руски език, обяви още Йордан Иванов.

Доброволците в щаба ще помагат на пристигащите и нуждаещи се от помощ граждани на Украйна. Всеки от тях ще има своята роля в различни ресори. Ще работят пряко с институциите, призвани да осигурят съответния вид помощ, от която се нуждаят бежанците.

Нужни са желаещи, които да поемат нощните обаждания на телефонния номер на щаба "Пловдив – Украйна“ и владеят украински, английски и/или руски език.

На сайта на Областната администрация в Пловдив вече може да бъде намерена информация на украински и английски език, преведена от първия доброволец, включил се в инициативата.

Координационният център "Пловдив – Украйна“ в рамките на седмица получи стотици обаждания и съдейства на повече от 25 възрастни и на 19 украински деца, отчитат от Областната администрация. Обобщена информация за броя на настанените вече украинци на територията на Пловдив област към момента не може да бъде предоставена, защото и ресурсите за настаняване, и организационните дейности са в правомощията на общините.

На заседанието на Съвета по сигурност днес присъстваха и представители на "Тракия икономическа зона“ и бизнеса в Пловдив, откъдето заявяват отново готовност да предоставят работни места за украински граждани.

В областния щаб "Пловдив - Украйна" участват над 50 души, представители на различни институции, сред които служба по "Миграция" към МВР, ДАНС, РЗИ, УМБАЛ "Пловдив", УМБАЛ "Св. Георги", Инспекцията по труда, Агенцията по труда, Бюрото по труда, БЧК, кметът на община Пловдив като представител на общините в региона, Министерство на туризма, българо-украински организации и фондации, доброволци, както и ръководителят на националния щаб, определен със заповед на премиер министъра. Ще се изиска представител и на Агенцията по бежанците.

Щабът започва незабавно набиране на доброволци, които трябва да говорят украински, руски, или английски.

От утре щабът ще работи постоянно, като целта е украинските граждани да се обслужват на 1 гише. "Искаме, когато пристигне автобус, хората да получат първо храна и да бъдат настанени, и след това - вместо да се разкарват по институциите, да получат на едно място услугите" - обясни областният управител Йордан Иванов.

Пристигащите бежанци ще получават временна закрила съгласно европейските директиви, което ще им даде равни права.

Областният щаб не разполага с данни колко са пристигналите в Пловдивска област украински бежанци. С подобна информация разполагат общините, тъй като чужденците се свързват директно с тях. Имало е няколко случая на пристигнали в Пловдив бесарабски българи, които впоследствие отишли на друго място.

Заради големия брой участници в областния щаб "Пловдив - Украйна" заседанията ще се провеждат занапред не в областна администрация, а на друго място. В момента се търси подходяща зала.

Два денонощни горещи телефона са на разположение на нуждаещите се: 032 605 550 и 032 605 515.