Общинският съвет на Добрич прие на второ четене Наредба за гробищните паркове и погребално-обредната дейност, предаде репортер на "Фокус". Наредбата определя основните изисквания за управление, ред и дейност на гробищните паркове на територията на Община град Добрич, а те са два - Гробищен парк в Добрич и гробище в кв. "Рилци". Нормативният документ  урежда управлението, ползването и поддържането на гробните места, както и свързаните с тези дейности услуги. Той обединява и конкретизира най-важните норми от законови и подзаконови нормативни актове, свързани с обредната дейност.

Приемането на тази Наредба е в отговор на отправена препоръка от държавата към общините да разработят и приемат такива нормативни актове поради липса на закон у нас в тази насока и нарастващия финансов интерес. 

Няколко са аргументите за приемане на Наредба. Липсата на закон, който да регламентира реда и условията на тези обществени отношения позволява на нелоялни оператори на погребални услуги да извършват дейности не по законоустановения ред, да злоупотребяват със скръбта на гражданите, да създават условия за монополно положение и нелоялна конкуренция. 

Друга причина, която налага приемането на точен регламент, е рушенето на паметници, кражбата и оскверняването им от недобросъвестни лица, срещано явление в гробищата на територията на общината. Тези действия остават ненаказани, тъй като няма приети административно-наказателни разпоредби, които да регламентират санкции, които да се налагат за всяко едно извършено нарушение в гробищните паркове в Добрич.

Предвидено е изграждането на урнова стена в Гробищния парк на Добрич. Само допреди няколко години урните, полагани в Гробищния парк, са били между 10 и 15 на година. Близостта на крематориум във Варна от няколко години вече създава предпоставка за създаване на урнова стена, защото броят на урните е нараснал и годишно те наброяват между 70 и 100, по информация на сега действащия  директор на ОП "Обреден дом" в добруджанския град. Урните обаче са положени в гробни места. Общественият интерес налага създаването на урнова стена. Предварителните разчети показват, че изграждането на 36 клетки за 36 урни ще струва около 30 000 - 35 000 лв. Ползването на тази стена ще бъде платена услуга.

С окончателния вариант на Наредбата за всяко строителство на територията на Гробищния парк ще се изисква разрешение, а не както бе записано в предходния вариант "разрешително" от Общината, тъй като става дума за действия на общински терен. При гласуването на второ четене проектът на Наредбата получи подкрепата на 34 съветници и бе приета единодушно. 

Жулиета НИКОЛОВА