Съветници от "Алтернативата на гражданите" в ОбС-Варна внасят предложение за изменение на наредбата за рекламната дейност на територията на Община Варна. Причината са загубите, които Община Варна търпи заради неактуалните си тарифи, както и липсата на прозрачност при отдаване под наем на нови общински терени. В момента месечният наем на Община Варна за ползване на терен за билборд е 480 лв./месец в централните части на града, а справка показва, че фирмите оператори ги отдават за средно 1800 лв./месец.

"Билбордовете във Варна продължават да никнат като гъби, при напълно непрозрачна процедура за одобрение, а тарифите не са актуализирани от 2008 година. Данните на Националния статистически институт за увеличението на цените в тази дейност са от 2013 година и показват ръст от 40%. Сами можем да си направим сметката, колко губи Община Варна от 2008 година насам. Възможно е да става въпрос и за 100% увеличение или с други думи, да прибираме в общинската хазна едва половината от това, което е адекватно на пазарната обстановка. Вярваме, че един по-прозрачен и видим за обществото процес ще намали безобразното визуално замърсяване на Варна, на което сме свидетели" – това сподели Давид Киркоров, един от вносителите на предложението.

Новите цени ще касаят наема на общински терени, върху които се поставят рекламни съоръжения. По данни от октомври 2020 г. на територията на Община Варна има над 400 бр. билбордове, разположени на общинска земя.

Друга засегната в предложението точка е процедурата по одобрение за поставяне на нови рекламни съоръжения. Към момента това става чрез назначена от кмета на общината комисия по реклама, чиито заседания и решения не са публични. Именно с цел подобряване на прозрачността, общинските съветници искат в наредбата да залегне изискване за публикуване на протоколите от комисията, създаване и актуализиране на регистър на съоръженията, както и изготвяне на интерактивна карта на сайта на Община Варна с рекламните съоръжения, които са поставени върху имоти общинска или държавна собственост.

Мотивите на внесеното предложение са увеличаването на общинските приходи от наеми, ограничаване на визуалното замърсяване чрез по-строг контрол и увеличаване на прозрачността по отношение процеса на взимане на решения за тази тема от висока обществена значимост.

Предложението следва да мине през съответните комисии, след което, при положително становище, да бъде гласувано на сесия на Общински съвет.

Съгласно Закона за нормативните актове, на заинтересованите лица се предоставя 30-дневен срок за предложения и становища по измененията.