поредния случай, от преди дни, при който сграда на 171 години се срина в централната част на старата столица. Имотът е собственост на Преображенския манастир "Света Троица“, до който многократно са изпращани предписания за предприемане на някакви мерки за укрепване на сградата.
"В годините ние сме отстранявали големи части от нея, тъй като беше много опасна за хората. Както виждате, обезопасили сме района и след срутването. Днес окончателно измихме улицата, тъй като имаше много останки от строителни отпадъци и прахоляк. Известили сме за пореден път собственика, така че се надяваме те да вземат някакви мерки. За съжаление, дори да налагаме глоби, глобите са малко събираеми“, категоричен е проф. Камарашев.
Той допълни и, че има много празноти в Закона за културно-историческото наследство и за да не се стига до подобни ситуации, той трябва да бъде кардинално променен. Подобни проблеми има не само във Велико Търново, но и в много други градове в страната.
Хората, които срещнахме в района, също са възмутени от случилото се.
"Трябва по някакъв начин да се намери вариант Общината да може да се погрижи, щом наследниците ги няма или не могат да бъдат издирени, или нямат отношение по въпроса, да се даде възможност именно на Общината да действа“, казва търновка, която живее на близо.
"Трябвало е да се вземат някакви мерки по-рано. Сега туристите ще се възхищават на гледки“, допълва я друга съседка.
"Най-вероятно хората, на които е къщата не живеят тук. Някой трябва да поеме отговорност. Туристите ... да се молим да не го виждат това“, посочва трети мъж.
Много малка част от санкциите, които се налагат на собствениците на стари, неподдържани къщи във Велико Търново, които са паметници на културата, реално влизат в хазната. Това отчете за "Фокус“ зам.-кметът на Община Велико Търново проф. Георги Камарашев. Коментарът му е във връзка с