Местни парламентаристи, представители на бизнеса, граждани и ръководството на ВиК "Йовковци“ обсъждаха безводието във Великотърновска община. Срещата бе свикана от председателя на Постоянната комисия по устройство на територията, транспорт и паркиране при Общински съвет - Велико Търново, предаде кореспондент на "Фокус".

Гражданите и общинарите зададоха десетки въпроси на управителя на ВиК Илиян Илиев, като част от тях бяха конкретно за Велико Търново, други за селата в региона, а трети за цялата област. Стана ясно, че основният проблем идва от загубите заради старите водопреносни мрежи, които възлизат на 50-56% за областта.

“Загубите са огромни в сравнение с европейските, но областта е в златната среда. ВиК дружеството не е собственик на мрежите, ние единствено оперираме с тях. Вариантът проблемите да бъдат решени е Общините, които са собственик на мрежите, да изготвят проекти за ремонти, които да бъдат финансирани с европейски средства", обясни Илиев.

За миналата година в областта са направени инвестиции за около 4 млн. лв., а за Община Велико Търново - над 1,2 млн. лв. Хората, обаче, бяха категорични, че не виждат голяма полза от направеното.

Те се поинтересуваха от състоянието на язовир "Александър Стамболийски“, като имаше обвинения, че водата в него заплашва скоро областта да премине на воден режим.

Управителят на ВиК увери, че подобна опасност няма и нито Велико Търново, нито населените места, които се водоснабдяват от язовира, няма да останат без вода поне в близките три години. Той допълни и, че ВЕЦ-ът, който е изграден на язовира не влияе по никакъв начин върху водата за битовите потребители.

Във връзка със заключение на гражданин, който изрази опасения за огромни загуби от разпределителна шахта в Пчелище и опасност от повреда в довеждаща тръба на входовете на Велико Търново, която може да остави целия град без вода за поне три месеца, областния управител Ивайло Здравков, който също се включи в срещата, попита дали има решение на тези два проблема.

Инж. Илиян Илиев уточни, че в Пчелище загубите не са толкова сериозни и са предприети краткосрочни мерки, а дългосрочните включват голяма инвестиция. Относно тръбата има изготвен проект, който е стартирал преди над 20 години, но е прекратен заради липса на финансиране. В

 отговор на друг въпрос, свързан с това дали язовир “Александър Стамболийски" може да стане за битово-питейни нужди, управителят на ВиК коментира, че от първия ден на встъпването си в длъжност работи в тази насока. Подчерта и, че благодарение съдействието на областния управител процедурата е забързана.

Загубите във Великотърновска област, според ВиК дружеството, са между 50 и 56%. Работи се ежедневно за тяхното отстраняване. Гражданите задаваха още редица въпроси, свързани с водоподаването в града, асфалтирането след извършване на ремонти, цената на водата и относно методите за уведомяване, когато има авария и водата ще бъде спирана. Илиян Илиев посочи, че ще обърне внимание на колегите си относно уведомленията, за асфалтирането обясни, че най-оптималния технологичен срок за ремонт е един месец заради сляганията. Цената на водата, по думите му, се определя от КЕВР и ВиК