Община Стара Загора кани на среща представителите на сдруженията на собствениците в многофамилните жилищни сгради, които спечелиха подкрепа за устойчиво енергийно обновяване. Това са 23 жилищни блока, одобрени за финансиране по Приоритет 4 "Справедлив преход“ на Програма "Развитие на регионите“ 2021-2027 г. (ПРР), предаде репортер на "Фокус". Тези 23 блока, които ще бъдат обновени и санирани изцяло с европейски средства за сумата от 59 240 347.35 лв., са изброени пунктуално на сайта на Община Стара Загора, в специално създадена секция.

Срещата с домоуправители и собственици на апартаменти в тези 23 многофамилни жилищни сгради ще се проведе на 22 януари /сряда/ от 18.00 часа в заседателна зала "П. Р. Славейков“ в Община Стара Загора. На нея те ще разговарят с експерти от администрацията, които ще разяснят какви стъпки им предстоят в европейската схема за саниране по "Зеления преход“. Сред експертите, които ще участват в срещата, ще бъдат секретарят на Община Стара Загора Николай Диков, главният архитект арх. Николай Василев, началникът на отдел "Европейски програми и международно сътрудничество“ Мирослава Шопова, главният експерт в отдел "Административно-стопански дейности“ Милен Димитров и др.

Това е втората подобна среща, като първата бе инициирана от секретаря Николай Диков в края на юни 2024 г., за да се отговори на големия интерес от страна на старозагорци към европрограмата и на нея бяха изяснени подробно необходимият набор от документи и действия за кандидатстване. "До приключване на процедурата по подаване на документи Община Стара Загора става вашия дом, а специалистите ѝ са на ваше разположение“, увери тогава секретарят на общината. "Поехме обещание да бъдем с хората на всеки етап и безусловно да разчитат на експертизата и административния ни опит; сега спазваме обещанието си и ще ги подкрепяме до успешното приключване на санирането, за да заживеят при по-добри условия“, отбеляза днес Николай Диков.

Новата европейска програма за устойчиво енергийно обновяване, включително мерки за справяне с енергийната бедност, бе предвидена специално за област Стара Загора и други 10 общини, свързани с Маришкия басейн, както и за областите Перник и Кюстендил. Община Стара Загора кандидатства с 48 проектни предложения на обща стойност 93 348 401.96 лева. Резултатът е, че бяха одобрени 23 от тях за почти 60 млн. лева.

Специфична цел на процедурата е да осигури възможност на регионите и населението да се справят с въздействието върху социалната сфера, заетостта, икономиката и околната среда на прехода към постигане на целите на Европейския съюз за 2030 г. в областта на енергетиката и климата и на неутрална по отношение на климата икономика на Съюза до 2050 г. въз основа на Парижкото споразумение (ФСП).

В Стара Загора вече има 18 многофамилни жилищни сгради, където внедряването на мерки за енергийна ефективност вече е в процес на изпълнение, но този път по Плана за възстановяване и устойчивост.

На 3 януари 2025 г. Община Стара Загора сключи осем договора за финансиране по  процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция № BG-RRP-4.023 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд-ЕТАП I“. Предоставените средства в размер на 12 470 916.47 лева са от Плана за възстановяване и устойчивост.

Предстои подписване на други 10 договора за финансиране на обща стойност 3 010 899.62 лева за одобрените проектни предложения по процедура  BG-RRP-4.023 "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд-ЕТАП II“.

Общата стойност на инвестициите в мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в град Стара Загора е 74 722 163.44 лева.