Иновация на кампанията е създаването на интерактивна карта на всички местоположения в страната, на които могат да бъдат намерени листовки, плакати, транспаранти, билбордове или други информационни материали. На територията на нашата община можете да откриете плакати на кампанията на следните места:

ул. "Търговска" № 22, / сградата на Община Ловеч/;

ул. "Търговска" № 43 /сградата на Областен управител - Ловеч/;

ул. "Търговска" № 24 - /сградата на Дирекция "Социално подпомагане"/;

ул. "Съйко Съев" № 27- /сградата на МБАЛ "Проф. д-р. П. Стоянов"/;

ул. "Стефан Караджа" № 25 - клуб на пенсионера и инвалида;

кв. "Вароша", блок "Вароша" - клуб на пенсионера и инвалида;

кв. "Здравец" № 41 Б - клуб на пенсионера и инвалида;

бул. "България" № 52 - Спирка "Чипика";

бул. "България" № 3 - Стоматологична поликлиника;

бул. "Мизия" № 2 - спирка на бл. "Монтажи" до Т-маркет

Със съдействието на кмета Корнелия Маринова във фоайето на общината, на адрес: гр. Ловеч, ул. "Търговска“ № 22, целогодишно ще можете да откриете специален щендер с листовки на Асоциацията за инсулт и афазия.

Във връзка с Националната кампания на видео стената пред Община Ловеч до 31.10.2022 г. ще бъде излъчван клип с информация за инсулта.

Кампанията се провежда в условията на активна работа по съставянето на Национален план за борба с инсулта. В края на миналата година България се присъедини към Европейския план, като припозна една от основните му цели (заложена и в устава на Асоциацията за инсулт и афазия), а именно намаляването на броя на инсултите с 10 на сто до 2030 година. Това може да се постигне с правилна превенция, отбелязват от асоциацията. Като първа и основна стъпка те препоръчват научаването на симптомите на инсулта и правилната реакция при тяхното установяване.

През октомври тази година Асоциацията за инсулт и афазия стартира Национална кампания за разпространяване на адекватна информация сред населението, свързана с превенцията на инсулта. Нашата община се присъедини към повече от 70 общини в България, които подкрепят борбата с инсулта.

Кметът на Ловеч Корнелия Маринова заяви, че това не е еднократен акт на солидарност, а осъзната дългосрочна подкрепа. Общината и Асоциацията за инсулт и афазия планират редица съвместни дейности, които ще бъдат насочени към пострадалите от инсулт и техните семейства.

От Асоциацията за инсулт и афазия се обръщат с апел към всички българи да отделят няколко минути, за да се запознаят със симптомите на инсулта и поведението при тяхното установяване. Те приканват българите да изтеглят и да се запознаят с приложението STROKE RISKOMETER, с чиято помощ могат сами да определят своя риск, за да се предотврати инсулт и да се спаси човешки живот.

Проучвания и статистика:

Съгласно данните на Министерството на здравеопазването в България се регистрират годишно ≈ 35 000 случая с мозъчен инсулт. От тях повече от 7000 завършват с летален изход. Преживелите мозъчния инсулт, с различна степен на инвалидност, годишно са повече от 28000. При 10% от оцелелите инвалидността е тежко проявена и изисква допълнителни грижи и помощ от семейството, близките и обществото.

От преживелите мозъчни инсулти 25-50% са с говорно-речеви нарушения (афазия), като при половината от тях тези инвалидизиращи нарушения остават трайни.

Инсултите са втората по честота причина за развитие на деменция, най-честата причина за епилепсия в напреднала възраст и много честа причина за депресия.

Детските инсулти във възрастта от 30 дни до 18 г. са с честота от 2 до 13 случая на 100 000 деца

Прогноза за България за периода 2015-2035:

Брой инсулти: +14%

Брой хора, живеещи с последиците от инсулт: +3%

Брой смъртни случаи: +25%

Бъдещите разходи за лечение на инсулт в Европа могат да се увеличат до 86 милиарда евро през 2040 г., ако страните не успеят да инвестират в превенция, лечение и рехабилитация на инсулт. Проучването е поръчано от Алианса за борба с инсулта в Европа (SAFE) и е извършено от екип по здравна икономика в Оксфордския университет, Англия, преди COVID-19.