Община Казанлък има възможност да разшири парк "Розариум" до реалните му граници
© Община Казанлък
Първата стъпка в тази посока бе направена на предишната редовна сесия през месец септември 2022 г., когато общинските съветници гласуваха сума до 1 000 000 лв. за закупуване на терена, което даде възможност на Община Казанлък да влезе в преговори със собственика, но до днес те оставаха с отворен край.
Целта на Кмета Галина Стоянова и нейният екип е да бъде възстановена цялостната архитектурна визия на оригиналния проект на парка, предвид реалния недостиг от място за многобройните му посетители. Още в първия Общ устройствен план на града, изготвен през 1908 г. парковото пространство е естествено заложено, така, както повечето емблематични места за града. Преди век, в далечните 1922 – 1923 година, по времето на Кмета Стефан Папазов започва оформянето на превърналия се в емблема на града парк "Розариум“. Цялостното обновяване – със засаждане на нови видове дървета и рози, пространства за отдих, детски площадки и открити фитнес площадки, беседки и фонтани се извършва в първия мандат на Кмета Галина Стоянова през 2014 г. В последствие там е изграден и новият Музей на розата, който годишно се посещава от близо 20 000 туристи.
Исканият терен е с площ 2 221 кв.м. и ще позволи не просто разширяване на границите на парка, но и изграждане на нови детски съоръжения за най-малките, паралелно със съхраняване на ценни дървета. Сега има недостиг на детски съоръжения за децата до 3 години, има нужда от повече индивидуални пространства за тийнеджърите.
Запазване на еко системата на този частен имот откъм дървесни видове и храсти, с минимална намеса, както и при цялостната реконструкция на парка. Теренът по ОУП е отреден за "Ритуален дом и озеленяване“ и е ползван за разсадник от отдел "Чистота“ на Общината. Тя губи тази част от парка през 1997 г., когато с подписите на Румяна Друмева, председател на Общински съвет - Казанлък тогава и на Кмета Иван Гороломов се предприемат стъпки, с които теренът, като част от имуществото на Общинско предприятие - 100% общинско дружество, "Еко 93" ЕООД е включен в смесеното дружество "Нелсън Еко" ЕООД с апорт на имуществото. Така общинското търговско дружество влиза в частно търговско дружество. Следва увеличение на капитала на частното търговско дружество. Общинското остава с 20% и престава да участва при вземането на решенията относно бъдещето на частното дружество. В последствие частната "Еко Нелсън“ фактически фалира. За обезпечаването на кредиторите за неизплатени заплати, ДДС и задължения се явяват единствено имотът на "Розариума“ и още 2-3 други имота в Казанлък. През 2007 г., с прието решение на Общинския съвет, с подписите на Кмета тогава Стефан Дамянов и покойния вече Васил Самарски, тогава предстедател на Общински съвет Казанлък Община Казанлък загубва имота. В резултат на обявяването в несъстоятелност на търговското дружество, теренът е бил закупен от съдебен изпълнител за около 200 000 лв., които са послужили за погасяване на задълженията на частната "Еко Нелсън“. В последствие имотът е препродаван между частни лица, за да стигне до настоящия си собственик.
До момента този парцел стои неизползван. Сега там се събират деца, но пространството не е обезопасено и е рисково откъм пожари и други нерегламентирани дейности.
Инвестиционните намерения на Община Казанлък са в интерес на всички казанлъчани и гости на града, а именно за ускорено и хармоничцно развитие на града, за по-пълно и всестранно развитие и задоволяване на потребностите на населението, разширяване на парк "Розариум“, включително за реконструкция и разширяване на зелените системи и озеленените площи. Така в любимия парк на казанлъчани ще бъдат обособени отделни зони за отдих за различните възрасти посетители.
С решението на Общински съвет – Казанлък се дава право на Кмета на Казанлък да финализира разговорите със собственика на терена за неговото придобиване на реална пазарна цена. В допълнение към гласуваната сума от 1 000 000 лв., Община Казанлък разполага с отпуснати целеви средства 578 600 лв., осигурени с постановление от Министерски съвет. Ако не бъдат усвоени до края на годината целево, т.е. за покупка на въпросния терен, те подлежат на връщане на Министерството на регионалното развитие и благоустройство. Ето защо, Общината няма да тегли кредит за извършването на покупката на терена, оценен пазарно на около 1 100 000 лв. Общинските съветници гласуваха със същия брой гласове "За“ и допълнение, направено по предложение на продавача за разсрочено плащане, като при сключване на договора за покупко-продажба бъдат заплатени 600 000 лв. от общата сума, а остатъкът да бъде изплатен разсрочено до 31.01.2023 г.
Рени АТАНАСОВА