Областният управител на Разград започва да работи по подготовка на мащабен проект за ускорено икономическо развитие на Черноморието и Североизточна България
© Областна администрация - Разгр
Събитието беше организирано от сдружение "Клъстер Черноморска икономическа зона“ в град Варна. Участници във форума бяха г-жа Златомира Мострова – зам.-председател на комисията по транспорт в Народното събрание, инж. Любомир Добрев – директор на Пристанище "Варна – Изток“, Иван Табаков – Председател на Варненска търговско-индустриална камаобластни и заместник областни управители на областите Варна, Бургас, Добрич, Шумен, Търговище и Русе, ръководители на регионални институции, екип на сдружение "Клъстер Черноморска икономическа зона“, учени и представители на неправителствени организации и медии.
Председателят на управителния съвет на СНЦ "КЧИЗ“ – д-р инж. Дойчин Наков представи разработената от Клъстера проектна идея "Логистичен и реекспортен хъб за Централна и Източна Европа – Bulgarian Gateway“ за създаване на нов логистичен коридор на България: Азия – Варна – Шумен – Разград – Русе – Централна Европа (EU Gateway)“. В рамките на проекта се планира изграждане на модерни индустриални паркове във Варна, Добрич, Шумен, Разград и Русе. Целта на проекта е да се пренасочи през България част от съществуващите и бъдещите международните търговски потоци от Азия и Близкия Изток към Централна и Източна Европа. Планира се изграждане на Европейски експоцентър в Белослав до Фериботен комплекс – Варна, в който всички области от Североизточна България да имат постоянни тематични павилиони, в които местният бизнес да излага продуктите си и да се сключват сделки с купувачи и инвеститори. Създаването на Експоцентъра се ще стане по успешния модел на най-голямото изложение в Китай – Canton Fair. Финансиране ще се търси от европейските фондове с директно кандидатстване в Брюксел.
Д-р инж. Дойчин Наков разясни, че подобен проект вече е реализиран в Румъния, благодарение на който пристанище Костанца се превърна в най-важния за Европейския съюз черноморски порт. Пристанището е разширено и товарооборотът е нараснал над 10 пъти. Изградени са индустриални паркове в редица румънски градове. Например в град Орадеа (с население около 180 000 жители) вече са инвестирани 320 млн. евро по финансирани от ЕС проекти за изграждане и развитие на индустриална зона.
След проведена дискусия, всички участници в срещата се обединиха около позицията, че трябва да започне работа по реализация на идеята за мащабния проект. Сформирана бе междуведомствената работна група "Ускорено икономическо развитие на Черноморска икономическа зона“, която да работи за подготовка и реализиране на проекта. Планира се поставяне на темата на заседания на регионалните съвети за развитие и на работни групи по области с участието на местния бизнес.
Д-р Димитров заяви, че проектната идея ще бъде обсъдена със заинтересованите страни в област Разград. Областна администрация Разград ще се включи в междуведомствената работна група за разработване на проекта и ще бъдат проучени възможностите за определяне на терен за бизнес парк, като посочи като вариант и разширяване на бизнес зона "Перистър“ в град Разград. Той информира, че Областна управа Разград вече работи по разработване на проекти за финансиране директно от Брюксел и на разширяване на международното сътрудничество, като даде пример с включването в Българо-румънската земеделска комисия и подадения проект за създаване на офис на Регионален цифров информационен център в област Разград по Програма "Цифрова Европа“. "Ако Варна се превърне във врата за Европа в конкуренция с Костанца и гръцки пристанища, ефектът ще бъде ускорено икономическо развитие на цялата Североизточна България. За целта е нужно активно сътрудничество на областите в района.“ – каза Областният управител.