Областният управител д-р Владимир Йолов проведе работна среща по проблемите на ВиК сектора в област Шумен с управителя на ВиК Шумен инж. Емил Томов и експерти от дружеството. В срещата участваха заместник-областният управител Николай Колев, Надежда Петкова-ръководител на звеното за управление на проект “Интегриран проект за подобряване на водния сектор на обособена територия, обслужвана от ВиК Шумен“, както и дългогодишният кмет на Шумен Александър Узунов.

Областният управител посочи, че днешната среща е първата от поредицата срещи, които Областна администрация ще организира с ръководството на ВиК всеки месец и подчерта, че е необходимо да има прозрачност на всички действия в сектора. "ВиК дружеството се нуждае от професионален поглед и експертно управление. От днес ще изисквам решения и обща екипна работа от всички“, заяви областният управител.

Той очерта работа в две направления като предстояща цел- необходими промени в Асоциацията по ВиК с цел по-добра оперативност и ефективност и основни проблеми в общините, касаещи ВиК дружеството. Относно Асоциацията по ВиК е необходимо да се работи за разширяване на контролните функции, за да бъде постигната по-добра ефективност на дейността, тъй като в момента асоциацията няма правомощия да санкционира при установени нарушения.

По-висок размер на неустойките за оператора при неизпълнение на инвестиционната програма, промяна в срока за ежегодното одобряване на инвестиционната програма от страна на Асоциацията по ВиК, по-ясно уреждане на въпросите със собствеността на ВиК системите и съоръженията, дейностите и отговорностите на собствениците на публичната ВиК инфраструктура са друга част от предложенията, по които областният управител работи съвместно с екипи на БАН и МРРБ.

Като основни проблеми в работата си с ВиК оператора общините посочват забавяне на възстановяването на пътните настилки след ремонт на авария, състоянието на водопроводната мрежа, липсата на средства за подмяна и ремонт на водопроводи. От своя страна управителят на ВиК Шумен инж. Емил Томов посочи, че е необходимо собствениците на ВиК инфраструктурата в лицето на общините също да инвестират и да извършват необходимите ремонтни дейности, защото ВиК Шумен няма ресурс за всички проблемни места.



На срещата беше коментирана предстоящата реализация на проекта за изграждането на пречиствателната станция за питейни води и подмяната на довеждащия водопровод от язовир "Тича“ до град Шумен. "Предстоят срещи с всички изпълнители, за да се уточни как ще се работи, в какви срокове, защото до края на 2023 г. трябва да приключат строителните дейности, а има договори със срок на завършване през 2024г.“, съобщи управителят на ВиК.

Ръководителят на звеното за управление на проекта Надежда Петкова информира, че в момента се извършват необходимите съгласувателни процедури за подмяната на довеждащия водопровод. По отношение на изграждането на пречиствателната станция за питейни води има забавяне, като удълженият краен срок е изтекъл на 15 юли и на този етап фирмата изпълнител търпи ежедневни финансови санкции.

Областният управител заяви, че за решаване на проблемите са необходими съвместните усилия на всички институции. "Важно е да се очертае пътя за решаване на всички проблеми пред проекта, защото тези проблеми касаят не само ВиК, но и други институции. Настоявам да заложим на екипната работа, за да си свършат работата всички институции и да е успешен този важен за всички шуменци инфраструктурен проект“, заяви областният управител.

Той ще изисква конкретна информация относно всички процедури за изграждането на пречиствателната станция за питейни води и подмяната на довеждащия водопровод, както и конкретни предложения от страна на ВиК Шумен за краткосрочни и дългосрочни решения на проблемите, които да бъдат представени на ежемесечните срещи. В тези срещи ще участват всички институции, отговорни за реализацията на проектите, ще се поставят конкретни задачи, ще се обсъждат конкретни казуси и ще се отчита извършената дейност от всички институции.