Областният и заместник-областният управител участваха в международна конференция на Европейската комисия и УНИЦЕФ
©
Целта на конференцията бе да се обобщят резултатите от практическо тестване на Европейската гаранция за детето, което започна през 2020 година. Тогава Европейската комисия, в партньорство с регионалния офис на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия, стартира пилотни проекти в 7 държави членки. В четири от тях - България, Гърция, Италия и Хърватия, бяха разработени модели на услуги и интервенции с фокус върху четири целеви групи: деца с увреждания, деца живеещи в семейства в уязвимо положение, деца живеещи в институции и деца на бежанци и мигранти. В България проектът "Европейска гаранция за детето“ се реализира в областите Сливен, Бургас и Стара Загора. Област Сливен бе единственият партньор, който работи по всички компоненти на проекта и във всичките четири общини: Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица. Нееднократно представители на УНИЦЕФ подчертаваха високата си оценка за постигнатите в област Сливен практически резултати.
Ето защо на форум днес, в който участваха високопоставени представители на Европейската комисия, Комитета на ООН за правата на детето, Регионален офис на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия, евродепутати, посланици, министри и национални координатори от държавите партньори, изказването на областния управител на Сливен - г-н Афузов, бе прието с подчертано внимание и интерес. В аналитичното експозе, освен кратко обобщение за постигнатите резултати и добри практики, бяха очертани и някои от съществените предизвикателства пред териториалната власт и местната общност в област Сливен - високата детска смъртност, ниския социален и образователен статус на голяма част от населението, ранните бракове, феномена "деца раждат деца“ и не на последно място - гарантирането на устойчивост за пилотните модели, доказали своята полза и хуманност, с приоритет върху осигуряването на продължаващи патронажни здравни грижи за бременните жени и младите майки с деца.
В рамките на проекта "Европейска гаранция за детето“, за периода от месец октомври 2020 до месец септември 2022 година, служителите в Центъра за майчино и детско здраве в град Сливен са извършили общо 20 599 посещения на терен. 3 515 семейства с 4 320 деца на възраст от 0 до 3 години са получили индивидуална подкрепа, от тях – 687 семейства и 1 433 деца в несигурна семейна среда. 654 деца са били насочени към специалисти, 201 деца са получили съдействие за регистрация и контакт с общопрактикуващ лекар или педиатър. 216 семейства са били подкрепени за достъп до социални услуги. 1050 бременни жени са получили подкрепа за достъп до пренатални грижи, от тях – 610 в несигурна семейна среда или без здравно осигуряване. 706 деца на 9-месечна възраст, 709 деца на 18-месечна възраст и 50 деца на 30-месечна възраст са преминали през скрининг на детското развитие. По проекта са проведени многобройни целеви обучения за здравни, образователни и социални специалисти, осигурени са оборудване и пособия за осем детски градини от всички общини на област Сливен, назначени са специалисти за работа с деца със специални образователни потребности.
След изказването си на конференцията, в лични срещи г-н Афузов получи специални поздравления за постигнатите резултати и за участието на Областна администрация като партньор и модератор на процесите и дейностите по проекта "Европейска гаранция за детето“.
"Вложени бяха много труд и всеотдайност в реализацията на този проект. Затова искам да изразя своята признателност, респект и огромна благодарност към всички хора, които участваха в него – от Центъра за майчино и детско здраве, от медицинските, образователни и социални институции и заведения, от общинските администрации, от Областна администрация. Този проект е недвусмислено доказателство, че когато има общи и еднопосочни усилия, са постижими всички цели, има осезаеми резултати“, каза след конференцията "По-добро бъдеше за децата“ областният управител на Сливен.