срутването на част от фасадата на крепостта.
Историческият символ на Видин е Паметник на културата със статут на архитектурно-строителна недвижима културна ценност с категория "Национално значение“ и въз основа на Решение на МС, съгласно договор от 2017 г., между общинската и областната администрация, е предоставен за безвъзмездно управление на община Видин за срок от 10 г. В тази връзка местната управа има задължението и финансовия ангажимент да полага грижи като владее, ползва и поддържа държавния имот, както и да възлага инвестиционни проекти, при спазване изискванията на Закона за културното наследство. Предвид обстоятелствата г-н Атанасов призовава общинското ръководство да поеме грижата на добър стопанин за възстановяването на компрометираната каменна зидария на бойна кула в крепостта "Баба Вида“, като Областната администрация изразява готовността си да съдейства.
Министерството на културата и държавната администрация във Видин не носят отговорност за действията или бездействията на общинското ръководството. В 7-двевен срок днес областният управител Иво Атанасов изиска да получи информация за изразходваните до момента средства от страна на Община Видин за поддръжка на Средновековната крепост, наличната техническа документация (инвестиционен проект, разрешение за строеж и др.), свързана с поддържане и опазване на недвижимата културна ценност в дългосрочен план, както и дали е изпълнена разпоредбата на чл.12, ал.1 от Закона за държавната собственост - застроените имоти – публична държавна собственост, задължително да се застраховат.
Припомняме, през тази седмица областният управител на Видин Иво Атанасов проведе експертна работна среща с представители на Министерството на културата във връзка с изясняване собствеността и актуализиране на държавните актове на паметници с национално значение.
Стопанисването на "Баба Вида“ е извън правомощията ни. Това съобщиха от Областна администрация – Видин във връзка със Областната администрация: Стопанисването на "Баба Вида" е извън правомощията ни

©
пон | вто | сря | чтв | пет | съб | нед |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Затвориха част от пътя Пловдив - Асеновград
20:47 / 27.04.2025
Кметът на Грас, Франция: Галина Стоянова е първият кмет в Европа,...
18:00 / 27.04.2025
Дупката в столичния кв. "Младост" променя маршрути на градския тр...
17:11 / 27.04.2025
Дете пострада при инцидент с неукрепена сцена на "Панаир на Добро...
16:48 / 27.04.2025
ПГ "Иван Хаджиенов" в Казанлък отбеляза вековен юбилей
15:30 / 27.04.2025
Порой удари Врачанско, помете къщи и коли
16:47 / 27.04.2025
Актуални теми