Нещо странно се случва с часовника на Часовниковата кула във Варна. За това сигнализираха обезпокоени граждани. Те твърдят, че има разминаване от една минута от сигнала на камбаната със стрелките. В 12:30 часа вчера тя била един път (сигнал за половин час). Не повярвахме и бяхме на същото място по-късно - в 16:29 ч., когато отново тя би по-рано.

Нещо е станало, чудят се хората и обясняват, че Градския часовник никога не е избързвал или забавял. Неговите удари – брой при кръгли часове и един – при половинка, озвучават от десетилетия централната част на Варна.

Може на някои това да се стори маловажен проблем, но нека пробват да се обяснят на любимия си човек, ако закъснеят само една минута, философски отсичат хората.

Часовниковата кула във Варна е един от най-емблематичните символи на града. Тя води началото си с инсталирането на часовников механизъм в наблюдателната кула на пожарната команда през 1890 г. Механизмът е английско производство и е внесен от Отон Иванов, но няма сведения за фирмата производител. Съоръжението е с височина 24 метра, а противопожарната дейност от кулата е преустановена след прекарването на телефон на пожарната команда през 1898 г.

Още през 1775 г. Варна има камбанария с часовник, наричана Сахат-кула, която вероятно е разрушена при обсадата през 1828 г. или при големия пожар във Варна през Кримската война на 10 август 1854 г. Издигане на новия градски часовник се осъществява около 1891 г., след като на 10 март 1889 от градската управа е организиран и проведен търг за построяване на обществена сграда с пожарна кула. Варненската железопътна гара също е оборудвана (1925) с часовникова кула, построена от компанията "Пител-Браузеветер“ (в понеделник писахме, че на нея е било възложено построяването на баните, но тя дала изпълнението на проекта на видния варненски архитект Манол Йорданов – вижте повече ТУК.